Металург се прошета низ Радовиш

По ремито со Охрид на домашен терен во 8. коло од Суперлигата, ракометарите на Металург прославија висока победа на гостувањето кај составот на Радовиш со 22-36.

Победата беше обезбедена уште по првото полувреме, кога гостите од Автокоманда направија солидна залиха 12-17 и ја зголемуваа во вториот дел.

Крилата Милан Поповиќ, Мице Шилегов и Реваз Чантурија доминираа во нападот на Металург и заедно постигнаа 16 погодоци.

Во ростерот на Радовиш се истакна Филип Николов со седум голови.