Металург не виде мака против Тиквеш

Во натпреварот од 6. коло во Суперлигата кој беше одигран предвреме поради европските обврски на Металург, тимот од Автокоманда без поголеми проблеми славеше над Тиквеш со 36-24.

Кавадарчани водеа само на стартот со 0-2 и 2-3, а потоа се беше во знакот на домашниот тим. Металурзи си го фатија редот и најпрво поведоа со 6-3, а потоа константно ја зголемуваа предноста и ги казнуваа сите грешки на гостите.

Во двата тима имаше многу отсутни ракометари, па двајцата тренери Зоран Кастратовиќ и Томе Петрески им дадоа шанса на сите од клупата. До крајот на полувреме водството на Металург беше плус осум, 21-13.

Вториот дел беше само формалност и само беше прашање колкава ќе биде разликата на крајот. Домашните кои се подготвуваат за европските настапи не препуштија на случајот и рутински одиграа до крајот за конечни 36-24.

Преглед

Место

Спортска сала „Автокоманда“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МЕТАЛУРГ2136Победа
ТИКВЕШ 20141324Пораз

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Дарко Кондевлево крило04
4Александар Петковскидесен бек01
7Дарио Кофилоскилево крило03
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило09
13Златко Хорватдесно крило02
15Маријан Мариќлев бек02
19Милан Лазаревскипивот00
20Даниел Ѓорѓескиголман00
21Михајло Младеновиќлев бек01
27Теодор Тодескилев бек03
28Андреј Митиќпивот01
42Момир Рниќлев бек04
44Стефан Додиќцентрален бек04
55Никола Потиќдесен бек02
64Велко Маркоскилев бек00
 Вкупно 036

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Александар Мицевголман00
3Душан Медиќцентрален бек04
4Борис Ристовскицентрален бек01
9Орданчо Лазовлево крило03
10Тоше Димитриевпивот00
12Марјан Велковголман00
14Костадин Петровпивот00
16Васо Димитровголман00
17Пеце Ѓорѓиоскипивот22
19Дејан Гошевскидесен бек03
26Ристо Окардовпивот01
33Стефан Колоскилев бек05
77Јане Јанчевцентрален бек05
 Вкупно 224

Officials

Судии:Делегат:
ИЛИЕВСКИ МЕТОДИЈА
ИЛИЕВСКИ МИХАЈЛО
НИКОЛОВСКИ АЦО
ПозЕкипаНПРЛБ
1БУТЕЛ33009
2МЕТАЛУРГ33009
3ПРИЛЕП32016
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 242026
5ТИКВЕШ 201441033
6МЛАДОСТ 197741033
7РАБОТНИЧКИ30030
Could not load the poll.