Листа на стрелци: На пет кола до крајот се чини сè е решено

Ракометарот на Работнички, Давор Палевски се чини дека ја реши битката за најефикасен ракометар во регуларниот дел од сезоната во Супер машката лига.

Тој има веќе 147 погодоци што е повеќе од 11 гола по натпревар така што нема вистинска конкуренција и дефинитивно потврдува дека е на вистинскиот пат за да го наследи Ивица Илиев кој две години по ред беше прв стрелец во најсилната лига на Македонија.

Илиев и сега е вториот ракометар кој веќе има над 100 гола, но со големо заостанување зад Палевски.

Инаку, до крајот на есенскиот дел има уште едно коло, а потоа има уште четири во пролетниот дел од сезоната.

СУПЕР МАШКА ЛИГА

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ (ПОСЛЕ 13. КОЛО)

ТОП 10

147 – Давор Палевски (Работнички)

118 – Ивица Илиев (Радовиш)

85 – Иван Џонов (Пролет 62)

76 – Бобан Блажески (Охрид)

75 – Стефан Талевски (Пелистер)

74 – Мирко Мајиќ (Бутел Скопје)

73 – Стефан Крстевски (Вардар јуниор)

72 – Филип Николов (Радовиш)

71 – Лука Стојановиќ (Металург 2)

70 – Мартин Поповски (Пролет 62).