Лига на шампиони: Пик Сегед без право на грешка

Натпреварот меѓу Флензбург и Пик Сегед носи отворање на 13. коло од Лигата на шампионите во кое дефинитивно главното внимание ќе биде насочено кон средбата в сабота меѓу Порто и Вардар.

Денешниот дуел е исто така важен бидејќи може да одлучи многу работи околу евентуалните противници на Вардар, но во исто време може и да ги замрси работите во Групата А, па дури во последното коло да падне одлука.

Оттаму прво денеска се очекува одличен ракомет меѓу Флензбург и Пик Сегед и ова е дуел на кој ќе има што да се види на теренот бидејќи сигурно нијанси ќе решаваат кој ќе дојде до победата, а бодовите се потребни и кај едниот и кај другиот тим.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ ЗА 13. КОЛО

ГРУПА А

СРЕДА, 19 ФЕВРУАРИ

19:00ч

ФЛЕНЗБУРГ – ПИК СЕГЕД

САБОТА, 22 ФЕВРУАРИ

17:15ч

ПСЖ – ЕЛВЕРУМ

18:00ч

ППД ЗАГРЕБ – АЛБОРГ

НЕДЕЛА, 23 ФЕВРУАРИ

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – БАРСЕЛОНА

ТАБЕЛА: 1. Барселона 22 бода (418:327); 2. Пик Сегед 20 (355:306); 3. ПСЖ 18 (376:338); 4. Алборг 13 (356:361); 4. Флензбург 11 (325:327); 6. Целје 6 (304:363); 7. Елверум 3 (312:358); 8. ППД Загреб 3 (286:352).

ГРУПА Б

ЧЕТВРТОК, 20 ФЕВРУАРИ

17:30ч

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – КЕЛЦЕ

САБОТА, 22 ФЕВРУАРИ

16:00ч

ПОРТО – ВАРДАР

19:30ч

МЕШКОВ БРЕСТ – КИЛ

НЕДЕЛА, 23 ФЕВРУАРИ

17:00ч

ВЕСПРЕМ – МОНПЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Кил 20 бода (377:333); 2. Веспрем 16 (392:341); 3. Монпелје 15 (332:324); 4. Келце 14 (356:333); 5. Вардар 11 (347:383); 5. Порто 10 (335:356); 7. Мешков Брест 6 (336:366); 8. Мотор Запорожје 4 (358:397).