Лига на шампиони: Барселона и Кил покажаа сила, го имаат врвот

Натпреварите од 5. коло од Лигата на шампионите кои беа одиграни денеска донесоа интересни резултати така што веќе е јасно дека има измени на табелите.

Во Групата А дербито веќе е завршено, а во него Барселона го надигра ПСЖ и дојде до смена на врвот така што сега Каталонците се тие кои ја предводат табелата.

Групата Б каде што е и Вардар и понатаму е предводена од страна на Кил, но сега овој тим има поголема предност во однос на тимовите коишто следат. Кил со девет поени е пред Веспрем, Монпелје и Вардар кои имаат по шест бода, а тука близу се и Келце и Порто. Тие имаат пет.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 5. КОЛО

БАРСЕЛОНА – ПСЖ   36:32

Гомез Абељо 8, Мем 6, Арињо 5 – Л. Карабатиќ 8, Шипжак 5, Конко 4

НЕДЕЛА, 20 ОКТОМВРИ

16:50ч

АЛБОРГ – ФЛЕНЗБУРГ

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – ЕЛВЕРУМ

ППД ЗАГРЕБ – ПИК СЕГЕД

ГРУПА А

ТАБЕЛА: 1. Барселона 8 бода (178:127); 2. ПСЖ 8 (151:130); 3. Флензбург 7 (95:84); 4. Алборг 6 (121:107); 5. Пик Сегед 5 (115:110); 6. Елверум 0 (89:118); 7. Целје 0 (91:126); 8. ППД Загреб 0 (85:123).

ГРУПА Б

ПОРТО – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ        35:35

Гомез 8, Ареја 7, Боргес 6 – Пухоуски 12, Сорока 6, Донцов 3

МЕШКОВ БРЕСТ – КЕЛЦЕ     27:31

Акамбре 6, Валјупау 5, Ѓукиќ 4 – Кулеш 6, Фернандез 5, Агинагалде 4

МОНПЕЛЈЕ – КИЛ      30:33

Дескат 8, Порт 7, Трухановичиус 5 – Нилсон 11, Пекелер 5, Рајнкинд 5

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР    39:30

Лауге Шмид 8, Нилсон 6, Ненадиќ 5 – Дибиров 8, Дисингер 5, Сикошек Пелко 4

ТАБЕЛА: 1. Кил 9 бода (162:134); 2. Веспрем 6 (166:146); 3. Монпелје 6 (140:136); 4. Вардар 6 (146:158); 5. Келце 5 (151:145); 6. Порто 5 (150:160); 7. Мешков Брест 2 (133:147); 8. Мотор Запорожје 0 (150:172).

ГРУПА Ц

НЕДЕЛА, 20 ОКТОМВРИ

12:10ч

БИСАДОА ИРУН – САВЕХОФ

17:00ч

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – ТАТРАН ПРЕШОВ

18:00ч

КОКС – СПОРТИНГ

ТАБЕЛА: 1. Савехоф 8 бода (112:96); 2. Бидасоа Ирун 7 (115:97); 3. Спортинг 5 (116:112), 4. Еурофарм Работник 2 (109:111); 5. Кокс 2 (103:122); 6. Татран Прешов 0 (97:114).

ГРУПА Д

КРИСТИЈАНШТАД – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ  36:28

Нифјал 8, Ејнарсон 6, Гудмундсон 5 – Котов 5, Корнев 4, Осташченко 4

НЕДЕЛА, 20 ОКТОМВРИ

15:10ч

ГОГ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН

16:00ч

ВИСЛА ПЛОЦК – ДИНАМО БУКУРЕШТ

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 7 бода (121:101); 2. Гог 6 (127:117); 3. Висла Плоцк 4 (113:105); 4. Кадетен Шафхаузен 4 (107:102); 5. Кристијанштад 3 (138:149); 6. Чеховски медведи 2 (127:159).