Лазаров одбра 16 ракометари за Медитерански игри – еве кои ќе играат во Оран

Селекторот на машката репрезентација на Македонија, го одреди ростерот на ракометари што ќе бидат дел од Медитеранските игри во Оран.

Во Алжир вечерва во 23:00 часот ќе патуваат 16 ракометари, а оние што се појавија на подготовки отпаднаа од комбинација Цветан Кузманоски, Иван Галевски, Теодор Тодески и Емилијан Ѓорговски.

Македонија се наоѓа во групата Б и ќе игра против јужниот сосед, Шпанија, домаќинот Алжир и Турција.

Првиот натпревар се игра на 28 јуни против јужниот сосед.

Состав на Македонија

Голмани: Марко Кизиќ, Васил Гогов
Леви крила: Петар Атанасијевиќ
Леви бекови: Павле Атанасијевиќ, Михајло Младеновиќ
Средни бекови: Игор Ѓоргиев, Иван Џонов, Марко Митев
Десни бекови: Томислав Јагуриноски, Михаил Иваноски, Мартин Серафимов
Десни крила: Ненад Костески, Александар Петковски
Пивоти: Костадин Петров, Кристијан Симоноски, Марко Стојковиќ