Крилото на Бутел беше меч винер: Мајиќ по истекот на времето донесе победа за Црна Гора (ВИДЕО)

Левото крило на Бутел Скопје, Мирко Мајиќ, одново имаше одличен настап за селекцијата на Црна Гора, откако беше стрелец на победничкиот погодок на вториот натпревар против Босна и Херцеговина за 27-26.

Иако гостите беа најчесто во предност во текот на натпреварот, имаа и плус шест, сепак во второто полувреме, избраниците на Зоран Рогановиќ покажаа карактер и полека ја стопија предноста на Босанците.

По 24-24, Марко Ласица стрелаше за 25-24, голманот Симиќ фати неколку зицери, па во последните секунди беше досуден пенал за Црна Гора. По истекот на времето сигурен реализатор беше Мајиќ, кој со третиот гол и донесе втора победа на неговата селекција над БиХ.

Стеван Вујовиќ беше најефикасен со седум голови, Немања Грбовиќ и Божо Анѓелиќ дадоа по пет, додека Мајиќ имаше три. Кај Босанците се истакнаа Буриќ со 17 одбрани, Хаселиќ со шест голови и Малиновиќ со четири.