Карачиќ: Бевме добри и дисциплинирани, имавме сè

Хрватска имаше сигурно издание против домаќинот и оствари победа во првиот натпревар во втората фаза на Европското првенство. Хрватите беа подобри од Австрија со 27:23. Екс вардардецот Игор Карачиќ даде свој коментар за натпреварот.

„Пред се би сакал да се заблагодарам на нашите навивачи. Секогаш е многу полесно кога знаете дека вашите навивачи се позади вас. Што може да се каже после ваков натпревар, навистина сум многу задоволен и горд на мојот тим. Навситина бевме добри и дисциплинирани во текот на целиот натпревар, имавме сè. Годрд сум бидејќи сме една од најдобрите екипи во Европа во овој момент и сме подготвени за новите предизвици и следниот натпревар против Германија во сабота“, изјави Игор Карачиќ.

Следниот натпревар Хрватска го игра против репрезентацијата на Германија во сабота и со победа на тој натпревар ќе се доближи до пласман во полуфиналето. Натпреварот се игра во „Штадхале Арената“ во Виена со почеток во 20:30 часот.