КАЛЕНДАР ЗА МАРТ: Македонија против светскиот првак, Вардар и Еурофарм Пелистер на големо дерби…

Во месец март ќе има многу настани кои ќе го привлечат вниманието на љубителите на ракометот во нашата земја.

Тука се квалификациските натпревари на машката репрезентација против светскиот првак Данска за пласман на ЕП, како и квалификациите за бараж за СП на женската репрезентација што ќе се играат во Скопје против Грција, Исланд и Литванија.

Европските и СЕХА настапите на Вардар и Еурофарм Пелистер ќе бидат исто така актуелни, а ќе биде интересно и на домашна сцена каде што на 27 или 28 март треба да се одигра дербито во Скопје меѓу овие два тима.

Ќе се разгори и битката за опстанок во суперлигашкиот плеј-аут, а дамите ќе го започнат пролетниот дел во Женската лига. Актуелни ќе бидат и натпреварите од четвртфиналето на Купот на Македонија во двете конкуренции. Дамите ќе играат на 6 и 7 март, додека мажите на 31 март и 1 април.

02.мар 18:45 Металург Адемар Леон Лига на Европа, 10 коло
02.мар 20:45 Кадетен Шаф. Еурофарм Пел. Лига на Европа, 10 коло
04.мар 18:45 Вардар Мешков Брест Лига на шампиони, 14 коло
05.мар 00:00 Еурофарм Пел. Струга Супер лига, плеј-оф, 1 коло
05.мар 00:00 Вардар Еурофарм Пел. 2 Супер лига, плеј-оф, 1 коло
05.мар 00:00 Пролет Металург Супер лига, плеј-оф, 1 коло
05.мар 00:00 Бутел Скопје Охрид Супер лига, плеј-оф, 1 коло
06.мар 00:00 Работнички Радовиш Супер лига, плеј-аут, 1 коло
06.мар 00:00 Прилеп Голден Арт КЛ7 Супер лига, плеј-аут, 1 коло
06.мар 00:00 Јуниор Кисела Вода Тиквеш Супер лига, плеј-аут, 1 коло
06.мар 00:00 Астраион Младост Богданци Супер лига, плеј-аут, 1 коло
06.мар 00:00 Металург РА Куманово Прва лига, плеј-оф, 2 коло
06.мар 00:00 Вардар Неготино Аеродром Прва лига, плеј-оф, 2 коло
06.мар 00:00 Шампион Јехона Прва лига, плеј-оф, 2 коло
06.мар 00:00 Скопје Драчево Прва лига, плеј-оф, 2 коло
06.мар 00:00 Делчево Вардар Преспа Прва лига, плеј-аут, 2 коло
06.мар 00:00 Македонија ЃП Текстилец Прва лига, плеј-аут, 2 коло
06.мар 00:00 Борец Риниа Прва лига, плеј-аут, 2 коло
06.мар 00:00 Партизан Гевгелија Кичево Прва лига, плеј-аут, 2 коло
06.мар 00:00 Шампион Металург Куп на Македонија, 1/4, жени
06.мар 00:00 Спартак Кузман Вардар Куп на Македонија, 1/4, жени
06.мар 00:00 Чаир Деспина Куп на Македонија, 1/4, жени
06.мар 00:00 Овче Поле СУ Стружанка Куп на Македонија, 1/4, жени
06.мар 00:00 Гевгелија Куманово Куп на Македонија, 1/4, жени
07.мар 00:00 Шампион/Металург Спартак/Куз. Вар. Куп на Македонија, 1/4, жени
07.мар 00:00 Ѓорче Петров Чаир/Деспина Куп на Македонија, 1/4, жени
07.мар 00:00 Вардар Овче П./Стружанка Куп на Македонија, 1/4, жени
07.мар 00:00 Пелистер Гевгелија/Куманово Куп на Македонија, 1/4, жени
11.мар 20:00 Македонија (м) Данска Квалификации за ЕП, 3 коло
13.мар 00:00 Вардар Стружанка Женска лига, 14 коло
13.мар 00:00 Деспина Гевгелија Женска лига, 14 коло
13.мар 00:00 Металург Пелистер Женска лига, 14 коло
13.мар 00:00 Куманово Спартак Женска лига, 14 коло
13.мар 00:00 Кузман Вардар Чаир Женска лига, 14 коло
13.мар 00:00 Шампион Овче Поле СУ Женска лига, 14 коло
13.мар 00:00 Јехона Металург РА Прва лига, плеј-оф, 3 коло
13.мар 00:00 Драчево Шампион Прва лига, плеј-оф, 3 коло
13.мар 00:00 Аеродром Скопје Прва лига, плеј-оф, 3 коло
13.мар 00:00 Куманово Вардар Неготино Прва лига, плеј-оф, 3 коло
13.мар 00:00 Кичево Борец Прва лига, плеј-аут, 3 коло
13.мар 00:00 Риниа Делчево Вардар Прва лига, плеј-аут, 3 коло
13.мар 06:00 Текстилец Партизан Гевгелија Прва лига, плеј-аут, 3 коло
13.мар 00:00 Преспа Македонија ЃП Прва лига, плеј-аут, 3 коло
14.мар 16:00 Данска Македонија (м) Квалификации за ЕП, 4 коло
17.мар 00:00 Радовиш Младост Богданци Супер лига, плеј-аут, 2 коло
17.мар 00:00 Тиквеш Астраион Супер лига, плеј-аут, 2 коло
17.мар 00:00 Голден Арт КЛ7 Јуниор Кисела Вода Супер лига, плеј-аут, 2 коло
17.мар 00:00 Работнички Прилеп Супер лига, плеј-аут, 2 коло
18.мар 00:00 Металопластика Еурофарм Пелистер СЕХА лига, група А, 4 коло
19.мар 17:45 Македонија (ж) Исланд Квалификации за СП, 1 коло
20.мар 17:45 Македонија (ж) Литванија Квалификации за СП, 2 коло
20.мар 00:00 Вардар Мотор Запорожје СЕХА лига, група Б, 4 коло
20.мар 00:00 Струга Металург Супер лига, плеј-оф, 2 коло
20.мар 00:00 Еурофарм Пелистер Бутел Скопје Супер лига, плеј-оф, 2 коло
20.мар 00:00 Еурофарм Пел. 2 Пролет Супер лига, плеј-оф, 2 коло
20.мар 00:00 Охрид Вардар Супер лига, плеј-оф, 2 коло
20.мар 00:00 Прилеп Радовиш Супер лига, плеј-аут, 3 коло
20.мар 00:00 Јуниор Кисела Вода Работнички Супер лига, плеј-аут, 3 коло
20.мар 00:00 Астраион Голден Арт КЛ7 Супер лига, плеј-аут, 3 коло
20.мар 00:00 Младост Богданци Тиквеш Супер лига, плеј-аут, 3 коло
20.мар 00:00 Металург РА Вардар Неготино Прва лига, плеј-оф, 4 коло
20.мар 00:00 Скопје Куманово Прва лига, плеј-оф, 4 коло
20.мар 00:00 Шампион Аеродром Прва лига, плеј-оф, 4 коло
20.мар 00:00 Јехона Драчево Прва лига, плеј-оф, 4 коло
20.мар 00:00 Делчево Вардар Македонија ЃП Прва лига, плеј-аут, 4 коло
20.мар 00:00 Борец Текстилец Прва лига, плеј-аут, 4 коло
20.мар 00:00 Партизан Гевгелија Преспа Прва лига, плеј-аут, 4 коло
20.мар 00:00 Риниа Кичево Прва лига, плеј-аут, 4 коло
21.мар 17:45 Македонија (ж) Грција Квалификации за СП, 3 коло
23.мар 00:00 Еурофарм Пелистер / ЛЕ, осминафинале
27.мар 00:00 Бутел Скопје Струга Супер лига, плеј-оф, 3 коло
27.мар 00:00 Вардар Еурофарм Пелистер Супер лига, плеј-оф, 3 коло
27.мар 00:00 Пролет Охрид Супер лига, плеј-оф, 3 коло
27.мар 00:00 Металург Еурофарм Пел. 2 Супер лига, плеј-оф, 3 коло
27.мар 00:00 Радовиш Тиквеш Супер лига, плеј-аут, 4 коло
27.мар 00:00 Голден Арт КЛ7 Младост Богданци Супер лига, плеј-аут, 4 коло
27.мар 00:00 Работнички Астраион Супер лига, плеј-аут, 4 коло
27.мар 00:00 Прилеп Јуниор Кисела Вода Супер лига, плеј-аут, 4 коло
27.мар 00:00 Овче Поле СУ Кузман Вардар Женска лига, 15 коло
27.мар 00:00 Чаир Металург Женска лига, 15 коло
27.мар 00:00 Пелистер Куманово Женска лига, 15 коло
27.мар 00:00 Спартак Деспина Женска лига, 15 коло
27.мар 00:00 Гевгелија Вардар Женска лига, 15 коло
27.мар 00:00 Стружанка Ѓорче Петров Женска лига, 15 коло
27.мар 00:00 Аеродром Јехона Прва лига, плеј-оф, 5 коло
27.мар 00:00 Драчево Металург РА Прва лига, плеј-оф, 5 коло
27.мар 00:00 Куманово Шампион Прва лига, плеј-оф, 5 коло
27.мар 00:00 Вардар Неготино Скопје Прва лига, плеј-оф, 5 коло
27.мар 00:00 Кичево Делчево Вардар Прва лига, плеј-аут, 5 коло
27.мар 00:00 Текстилец Риниа Прва лига, плеј-аут, 5 коло
27.мар 00:00 Преспа Борец Прва лига, плеј-аут, 5 коло
27.мар 00:00 Македонија ЃП Партизан Гевгелија Прва лига, плеј-аут, 5 коло
30.мар 00:00 / Еурофарм Пел. ЛЕ, осминафинале
31.мар 00:00 Вардар / ЛШ, осминафинале
31.мар 00:00 групи четвртфинале Куп на Македонија, мажи
31.мар 00:00 Ѓорче Петров Гевгелија Женска лига, 16 коло
31.мар 00:00 Вардар Спартак Женска лига, 16 коло
31.мар 00:00 Деспина Пелистер Женска лига, 16 коло
31.мар 00:00 Куманово Чаир Женска лига, 16 коло
31.мар 00:00 Металург Овче Поле СУ Женска лига, 16 коло
31.мар 00:00 Кузман Вардар Шампион Женска лига, 16 коло