Италијанците не знаат многу за македонскиот фудбал, но го знаат ракометниот „крал“ Лазаров

По ракометната репрезентација на Македонија, која го мина првиот бараж двомеч за пласман на СП, денеска на сцена ќе биде фудбалската селекција.

Фудбалерите немаат настап на СП ниту еднаш, а прв ривал во баражот е Италија. Тамошните медиуми во анализата и најавата пред мечот во Палермо, пишуваат дека фудбалот не е на рангот на ракометот, а свое место во медиумите доби и Кире Лазаров.

„Ако се анализира спортот, Македонија е земја на ракомет и борење. Дури и кошарката е попопуларна од фудбалот, кој за првпат во својата историја се најде во бараж за пласман на еден Мундијал. Кире Лазаров е име кое ја прослави Македонија во ракометот. Ракометните репрезентации во континуитет се постојани учесници на европски и светски првенства, а фудбалот се мачи за своето прво учество на СП. Дури и кошаркарите се прославија со четвртото место од ЕП во Литванија“, пишува „Газета дело спорт“.

Сепак Италијанците добро познаваат и дел од македонските фудбалери, па сигурно не мислат дека ќе имаат лесна задача. Се игра само еден натпревар, а победникот од дуелот меѓу Македонија и Италија, ќе игра со подобриот од Португалија и Турција за место на СП.