ИДЕАЛЕН ТИМ НА 4. КОЛО ОД СУПЕР МАШКАТА ЛИГА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло во есенскиот дел од сезоната.

За разлика од лани, годинава има 16 екипи. Сезоната ќе биде долга, ќе има неизвесни битки за пласман во плеј-офот каде ќе играат осум екипи.

Дефинитивно на љубителите на ракометот нема да им недостигаат драматични и неизвесни натпревари во двете групи од суперлигашката конкуренција.

Ние ги одбравме најдобрите седум, а со помош на вашите гласови ќе се одбере ракометарот кој ќе биде МВП на колото.

Ќе можете да го дадете вашиот глас за еден од ракометарите во изборот најдоцна до недела на пладне, кога ќе биде познато кој ќе биде избран за најкорисен играч на колото.

Според Вас, кој ракометар го одбележа 4. коло од машката Суперлига 2022/2023?

Халил Озтурк - среден бек - Охрид
40.18%
Ненад Костески - десно крило - Еурофарм Пелистер
24.28%
Дејан Манасков - лево крило - Вардар
13.02%
Филип Арсеновски - пивот - Еурофарм Пелистер 2
6.84%
Марјан Велков - голман - Тиквеш
6.18%
Филип Талески - лев бек - Вардар
5.30%
Томислав Јагуриновски - десен бек - Пролет
4.19%

РЕЗУЛТАТИ ОД 4. КОЛО ОД СУПЕР МАШКАТА ЛИГА

група А

ВАРДАР НЕГОТИНО – БУТЕЛ СКОПЈЕ 20-27
КУМАНОВО – ОХРИД 22-31
СТРУГА – ПРИЛЕП 25-25
ВАРДАР – АЛКАЛОИД 28-25

ПозЕкипаНПРЛБ
1АЛКАЛОИД14131040
2ОХРИД14110333
3ТИКВЕШ14110333
4СТРУГА1470721
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21460818
6АЕРОДРОМ1441913
7КУМАНОВО1412115
8СКОПЈЕ1402122

група Б

ГОЛДЕН АРТ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 20-28
СКОПЈЕ – ТИКВЕШ 20-29

ПРОЛЕТ – ЈУНИОР КВ 32-21
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – РАДОВИШ 37-21

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196114130139
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130139
3БУТЕЛ1480624
4ПРОЛЕТ1471622
5ГОЛДЕН АРТ1452717
6ПРИЛЕП14311010
7МУЛТИЕСЕНС1430119
8ВАРДАР НЕГОТИНО1420126

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 4. КОЛО ОД СУПЕР МАШКАТА ЛИГА

ГОЛМАН: Марјан Велков (Тиквеш) – Голманот на кавадаречкиот тим успеа да одбрани 17 удари на ракометарите на Скопје.

ЛЕВО КРИЛО: Дејан Манасков (Вардар) – Левото крило на македонскиот шампион го водеше тимот до триумф над Алкалоид.

ЛЕВ БЕК: Филип Талески (Вардар) – Левиот бек покрај шесте гола во нападот имаше и улога во дефанзивата на „црвено-црните“.

СРЕДЕН БЕК: Халил Озтурк (Охрид) – Турскиот репрезентативец беше меѓу најдобрите во составот на Охрид против Куманово.

ДЕСЕН БЕК: Томислав Јагуриновски (Пролет) – Десниот бек на Пролет беше најдобар стрелец во триумфот над Јуниор КВ.

ДЕСНО КРИЛО: Ненад Костески (Еурофарм Пелистер) – Десното крило со осум гола беше најпрецизен на мечот со радовишани.

ПИВОТ: Филип Арсеновски (Еурофарм Пелистер 2) – Пивотот на битолчни беше меѓу најдобрите во нападот и одбраната на мечот со Голден Арт.