Еурофарм Пелистер 2 и Охрид се изнадаваа голови во финишот, но освоија само по еден бод

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 и Охрид одиграа интересен натпревар во 5. коло од Супер машката лига, а на крајот освоија по еден бод откако одиграа нерешено 26:26.

Ова беше средба полна со интересни моменти и пресврти, но и возбудлив финиш во кој паѓаа голови после само неколку секунди. Имаше надигрување после кое, сепак, никој не дојде до победа.

Почетокот на средбата им припадна на домашните кои успеаја да покажат повеќе на теренот. Водеа со со 7:4, а потоа како да застанаа и дозволија гостите да влезат во серија од дури 7:0. Тоа се случуваше во периодот од 13. до 25. минута.

Оттука работите почнаа да се менуваат, а Охрид имаше целосна контрола до крајот на првото полувреме, кое го реши во своја корист со 14:11.

Како што течеа работите во вториот дел од средбата се чинеше дека охриѓани ќе немаат проблеми за да дојдат до нова победа. Играа добро, но нешто недостигаше и тоа се виде во последните минути од средбата.

При резултат 20:22 во 52 минута, дојде до опуштање кај гостите и екипата на Еурофарм Пелистер 2 на четири минути до крај дојде до водство од 23:22. Следуваа две минути без гол, а потоа и супер финиш во кој во две минути паднаа седум гола наизменично.

Охрид имаше победа в раце на осум минути до крај, а потоа се спасуваше и успеа да дојде до реми во последните моменти од средбата со конечни 26:26.

11 април 2021
26 - 26
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
11 април 2021 16:35 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2020/2021 11.04.2021 60'

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21126Реми
ОХРИД1426Реми

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Игор Петковски-00
8Павле Атанасијевиќцентрален бек05
9Васко Димитровскипивот01
10Христијан Митревскидесен бек00
12Филип Ивановскиголман00
13Павле Петровиќдесен бек21
22Иван Димитровскилево крило12
23Стефан Талевскицентрален бек06
24Никола Стоилевскидесно крило05
33Петар Атанасијевиќлев бек01
51Димитар Бардакоскиголман00
55Стефан Дрогришкилев бек04
88Димитриј Блажевскидесен бек00
99Филип Арсеновскипивот01
 Вкупно 326

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило01
5Мартин Ивановскицентрален бек00
6Филип Кривокапиќцентрален бек05
7Бобан Блажескидесно крило04
8Наум Костовдесно крило00
9Игор Чагаљпивот14
10Филип Николовдесен бек11
13Борче Соколовцентрален бек00
14Михајло Младеновиќлев бек02
24Мартин Манасковлев бек05
35Николче Ристескилево крило00
55Христијан Димитриескипивот00
94Денис Тотдесен бек14
97Никола Даниловскиголман00
 Вкупно 326

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
КУРТОВИЌ ЦАНО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-ОФ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515