Еурофарм Пелистер броеше до 42 гола за лесни три бода против Радовиш

Ракометарите на Еурофарм Пелистер одработија лесен натпревар во 5. коло од Супер машката лига на кој забележаа победа од 42:22 против Радовиш.

Улогата на фаворит беше оправдана уште во првиот дел кога со убедлива игра тимот на Еурофарм Пелистер дојде до предност од неколку гола и истата без проблеми ја одржуваше во текот на целото прво полувреме.

После неколку напади и предност од 7:3 екипата на Еурофарм Пелистер воспостви целосна контрола и до крајот на првото полувреме си обезбеди предност од дури девет гола. На полувреме имаше 19:10 и самиот резултат е показател за тоа дека гостите не можеа да парираат на овој дуел.

Составот на Радовиш се обиде да дојде до што е можно повеќе голови во продолжение, но битолчани беа уште поубедливи. Многу лесно успеваа да стигнат до шанса за гол и на тој начин само добиваа поголема предност со која во секој момент од средбата беа во голем плус.

Гостите во вторите 30 минути постигнаа повеќе голови отколку во првите, но и примија многу повеќе погодоци така што се виде големата разлика во квалитет, па на крајот составот на Еурофарм Пелистер ја круниса својата надмоќ на теренот со победа од 42:22.

Со ова Еурофарм Пелистер се враќа во ритам после поразот од Вардар во минатото коло, додека Радовиш ќе мора да бара бодови на следните дуели од Супер машката лига.

42 - 22
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1942Победа
РАДОВИШ1022Пораз

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Филип Ивановскиголман00
2Матео Марашдесен бек17
3Гоце Ојлескилево крило03
4Никола Маркоскипивот03
6Бојан Маџовскилево крило02
7Дејан Кукуловскилев бек13
9Стипе Мандалиниќлев бек02
13Мирко Радовиќдесен бек03
14Марио Танкоскицентрален бек04
19Ненад Костескидесно крило02
24Милорад Кукоскилев бек00
30Мартин Велковскидесен бек00
32Јосип Божиќ Павлетиќдесно крило00
59Елмир Граџанпивот08
97Рение Табоадацентрален бек05
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 242

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило12
4Александар Марковлев бек21
6Спасе Ѓоргиевдесно крило00
7Александар Долдуровлево крило00
10Здравко Постоловцентрален бек01
11Аце Спасовлев бек00
12Александар Ристовголман00
16Александар Мицевголман00
18Ангелче Органџиевлев бек01
19Дино Мехиќдесен бек15
23Кристијан Ристовлево крило01
71Филип Трајановдесно крило01
77Александар Вујниќ-08
88Томче Трајчевскипивот02
90Филип Костадинов-00
 Вкупно 422

Officials

Судии:Делегат:
АНДОНОВ ВИКТОР
ЈОВАНОВСКИ СТОЈАНЧО
МЕТАЛАРИ КАМЕР

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120136
2ВАРДАР 196113120136
3БУТЕЛ13100330
4ПРОЛЕТ1380524
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21372423
6ТИКВЕШ 20141370621
7ОХРИД1361619
8МЕТАЛУРГ1360718
9ПРИЛЕП1340912
10СТРУГА1331910
11РАДОВИШ1310123
12СКОПЈЕ 20201300130