Драчево во победнички ритам, Астраион си замина со полна мрежа

Тимот на Драчево со победа го заврши регуларниот дел од сезоната во Првата лига, откако дома славеше против Астраион со 35-28.

Избраниците на Велимир Настески имаа мали проблеми со струмичани во првиот дел, но во финишот на полувремето до убава предност од шест гола, 19-13.

Во второто полувреме домашните водеа во два наврати и со десет гола, но се опуштија малку во финишот.

Тоа го искористи Астраион, па на крајот си замина со пристоен пораз од шест гола разлика, 35-28.

Најдобри стрелци во победничката екипа беа Ѓорѓи Дука со девет гола и Лазар Стојанов со шест, додека Васе Наков даде 13 за Астраион.