ДРАМА во финишот: Металург на колена во Кавадарци, продолжува сонот на Тиквеш за плеј-оф

Ракометарите на Тиквеш останаа во игра за пласман во плеј-офот, откако вечерва во салата „Јасмин“ го совладаа тимот на Металург со 40-38. Иако тренер на гостите Оливер Димитриоски, ги немаше на располагање интернационалците, неговиот тим парираше одлично во првиот дел и водеше во неколку наврати со плус три. Сепак во вториот дел пресудна беше поголемата желба за победа на кавадарчани, кои стигнаа до посакуваната цел.

На стартот на натпреварот се играше гол за гол до 4-4, пред металурзите да поведат со 4-6. Се играше многу ефикасно на двете страни, иако и голманите беа солидно, па брзо се менуваше ситуацијата на теренот.

Металург имаше и плус три, 7-10, па 13-16, но кавадарчани беа упорни да стигнат до позитивен резултат и направија пресврт со серија од четири погодоци, 17-16. Но избраниците на Томе Петрески имаа неколку грешки и пад на концентрација во финишот на првиот дел, па Металург на пауза замина со предност, 19-20.

Набрзина во вториот дел домашните поведоа со 26-23, но тоа не беше доволно и на петнаесетина минути до крајот тимот од Автокоманда дојде до пресврт со голот на Додиќ за 29-30. Потоа се играше гол за гол и во последните десет минути се влезе со реми, 32-32, што беше најава за возбудлива завршница. Не се менуваше ништо на теренот, беше 33-33, па 34-34.

Металурзи направија наивна грешка во нападот, па беа казнети со брз гол на Медиќ за 36-34, но на три минути до крајот беше 38-38. Смиљаниќ донесе посакувано водство за Тиквеш, 39-38, Металург имаше напад за реми кој заврши неуспешно и Гошевски погоди за кончени 40-38.

Најдобри стрелци кај победникот беа Смиљаниќ со десет и Симиќ со шест голови, додека кај Металург се истакнаа Серафиов со девет и Додиќ со осум погодоци, како и голманот Ѓорѓески кој запиша 15 интервенции.

Во последното коло на Тиквеш за пласман во плеј-оф му треба победа на гости кај Работнички, и пораз на Еурофарм Пелистер 2 кој ќе гостува кај составот на Прилеп.

40 - 38
Конечен резултат

Место

СЦ „Јасмин“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ТИКВЕШ 20141940Победа
МЕТАЛУРГ2038Пораз

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Александар Мицевголман00
1Ќире Петровголман00
3Душан Медиќцентрален бек04
4Борис Ристовскицентрален бек00
9Орданчо Лазовлево крило12
12Марјан Велковголман00
14Костадин Петровпивот01
15Вања Смиљаниќдесен бек110
17Пеце Ѓорѓиоскипивот05
18Страхиња Симиќцентрален бек06
19Дејан Гошевскидесен бек04
26Ристо Окардовпивот02
33Димитар Коцевлево крило14
33Стефан Колоскилев бек00
77Јане Јанчевцентрален бек12
 Вкупно 440

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Дарко Кондевлево крило04
4Александар Петковскидесен бек04
7Дарио Кофилоскилево крило00
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило03
17Мартин Серафимовдесен бек19
19Милан Лазаревскипивот15
20Даниел Ѓорѓескиголман00
21Михајло Младеновиќлев бек03
27Теодор Тодескилев бек10
28Андреј Митиќпивот02
44Стефан Додиќцентрален бек18
 Вкупно 438

Officials

Судии:Делегат:
ЌАЕВ ГЛИГОР
ЌАЕВ СПАСКО
НАУМОВСКИ РУСЕ
ПозЕкипаНПРЛБ
1РАБОТНИЧКИ123099
2МЛАДОСТ 19771220106