Драматичен финиш – Делчево го собра целиот плен против Македонија Ѓорче Петров

Тимот на Делчево, кој оваа сезона се врати во прволигашката конкуренција, славеше во првото коло над составот на Македонија Ѓорче Петров со 32-34. Овој натпревар беше прв од турнирот во групата А што се игра во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.

Условно домашниот тим на овој дуел, Македонија Ѓорче Петров, прв стигна до висока предност, 8-4, но Делчево го преживеа првиот налет и се врати во игра, па поведе со 10-12. Сепак на пауза избраниците на Џевад Равмановски успеаја да стигнат до плус два, 15-13.

Во вториот дел ѓорчевци имаа стандардна предност од еден од три погодоци, а последен пат тоа беше на петнаесетина минути до крајот кога беше 24-21. Делчево стигна да израмни на 24-24, а потоа се играше гол за гол, пред момците на Гоце Стоиловски да направат комплетен пресврт и да поведат со 28-31 во последните пет минути.

Но и Македонија ЃП не се предаде. Никодиновски и Неделковски намалија на 30-31, беше и 32-33 во последната минута кога погоди повторно Никодиновски. Сите дилеми околу победникот ги расчисти Ѓоргиевски кој го погоди првиот пенал за Делчево во последните секунди за конечен триумф 32-34.

Најдобри стрелци во составот на Делчево беа Мирче Ѓорѓиев со 12 голови, додека по седум постигнаа Гоце и Илчо Ѓоргиевски. Кај Македонија Ѓорче Петров се истакнаа Боби Неделковски со осум и Иван Никодиновски со шест погодоци.