Дибиров промаши за реми, Русија минимално загуби од Унгарија

Репрезентација на Русија, во која играат петмина ракометари од европскиот шампион Вардар, забележа пораз на стартот од Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка.

Избраниците на Едуард Кокшаров загубија од Унгарија со 26-25. Во првиот дел се играше најчесто гол за гол, а на пауза Унгарците заминаа со гол предност, 14-13. Во второто полувреме предводена од Балог, Унгарија стигна и до плус четири, 24-20, а остануваа да се одиграат уште десетина минути.

Но Русите не се предаваа и со серија од четири голови по ред, израмнија на 25-25. Балог донесе водство со 26-25, а потоа Миклер го одбрани шутот на Атман. Сепак и Киреев беше успешен на спротивната страна, па „зборнаја“ доби шанса за реми.

Тимур Дибиров имаше добра позиција, но не погоди и победата остана за Унгарците.