Деспина со висок триумф се враќа од Свети Николе

Тимот на Деспина славеше убедливо на гостувањето кај Овче Поле СУ во Свети Николе со 24-35, во натпревар од 16. коло во Женската лига.

Гостинките отворија со водство 0-4, а до крајот на полувремето стигнаа и до плус десет, 8-18.

Во вториот дел шанса за настап добија сите ракометарки од клупата на двете екипи, но немаше големи промени на резултатот.

Во победничката екипа се истакна Ангела Камческа со 12 погодоци, а Елена Рипилоска даде четири.

Во составот на Овче Поле СУ најдобар стрелец беше Елена Вучевска со девет голови, а пет постигна Ребека Костова.