Дербито се игра во Автокоманда, Металург против Чаир за важни бодови

Уште во 2. коло од новата сезона во Супер женската лига доаѓа до дерби дуел на две екипи кои најавуваат борба за висок пласман.

Од 16:30 часот во салата во „Автокоманда“ тимот на Металург го пречекува Чаир во битка за важни бодови. И двата тима посакуваат триумф, а многу ќе биде важно да се види кој состав ќе може да дојде до нив.

И двете екипи се во добра позиција после првото коло, но сега ќе се види кој во моментов има подобар состав и кој тим работел подобро за време на подготовките. Познато е дека Чаир ќе игра во Европскиот куп против Наиса, па секој натпревар е добра подготовка и за тие дуели.

Оттаму Металург ќе биде добар тест за квалитетот на Чаир, а секако ќе се види и колку сè уште актуелниот шампион е подготвен за она што претстои во новата сезона кога треба да ја брани титулата.

СУПЕР ЖЕНСКА ЛИГА

ДВОЈКИ ЗА 2. КОЛО

НЕДЕЛА, 20 СЕПТЕМВРИ

12:00ч

ВАРДАР – ГЕВГЕЛИЈА

Сала: СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Сашо Јанкулоски и Мартин Јованоски од Прилеп. Делегат: Илија Цветкоски од Прилеп.

15:30ч

КУЗМАН ВАРДАР – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ

Сала: „Цар Самоил“ во Свети Николе. Судии: Марко Огњановски и Дајман Савиќ од Скопје. Делегат: Митко Ѓорѓиевски од Скопје.

16:30ч

МЕТАЛУРГ – ЧАИР

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Методија и Михајло Илиевски од Битола. Делегат: Сашо Јанкуловски од Битола.

18:00ч

КУМАНОВО – ПЕЛИСТЕР 2012

Сала: СОУ „Перо Наков“ во Куманово. Судии: Драган Јовановски од Штип и Иван Јованов од Радовиш. Делегат: Зоран Јовановски од Штип.

18:30ч

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК – СТРУЖАНКА

Сала: „Христо Батанџиев“ во Скопје. Судии: Блаже Михајлов и Благоја Кимовски од Скопје. Делегат: Мамер Реџепи од Скопје.

19:30ч

ДЕСПИНА – СПАРТАК

Сала: Р. Р. Ричко во Прилеп. Судии: Александар Груевски и Ѓорѓи Чалдаров од Битола. Делегат: Александар Стефановски од Битола.

ШАМПИОН Е СЛОБОДЕН

ПозЕкипаНПРЛБ
1КУМАНОВО981025
2ВАРДАР971122
3МЕТАЛУРГ870121
4ЧАИР860218
5СТРУЖАНКА851216
6ГЕВГЕЛИЈА841313
7ДЕСПИНА53029
8ШАМПИОН72056
9СПАРТАК82066
10ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.92076
11ЃОРЧЕ ПЕТРОВ71063
12ПЕЛИСТЕР 201240040
13КУЗМАН80080