Денеска на терените: Хрватките на главен тест, денеска на двобој со Норвешка

Двете средби кои денеска ќе се одиграат на Европското првенство во Данска се најава за возбудувања, а особено интересен ќе биде вториот дуел.

Прво од 16 часот се среќаваат Германија и Унгарија, но ова нема да биде средба која ќе донесе особено големо надигрување. Затоа, ќе биде многу поинтересно на пресметката меѓу Хрватска и Норвешка. Тоа е директен дуел за пласман на првото место во групата, а воедно и за заверка на полуфинале.

Победникот од оваа средба ќе биде во предност после овој дуел и затоа ова е многу интересен натпревар кој ќе биде од големо значење и за двете селекции. Дефинитивно ќе биде возбудливо и оттаму ќе може денеска да се следи доста допадлив ракомет.

Секако најголемото изненадување Хрватска ќе има нов обид да покаже дека ништо од сето она што го прикажуваат не е случајно иако Норвешка е ривал против кој сигурно нема да биде воопшто лесно да се игра и ќе биде најтешко досега на шампионатот.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

11:00ч

ПЕРМ – АКБУЗАТ (Русија Супер лига)

12:30ч

ИШТАД ИФ – ТАЛИН (Европски куп)

БЕЛЕНЕНСЕС – ПОВОА (Португалија 1)

БОА ХОРА – АВАНКА (Португалија 1)

САНЈОАНЕНСЕ – БРАГА (Португалија 1)

14:00ч

АЛБОРГ – ЕСБЈЕРГ (Данска 1)

ТАГАНРОГ – КАУСТИК (Русија Супер лига)

15:00ч

АРХУС – ГОГ (Данска 1)

РИНГСТЕД – СКАНДЕРБОРГ (Данска 1)

ПОЛВА СЕРВИТИ – ДУКЛА (Европски куп)

ТОТО – ЧСМ БУКУРЕШТ (Европски куп)

15:30ч

САВЕХОФ – АЛИНГСАС (Шведска 1)

16:00ч

УНГАРИЈА – ГЕРМАНИЈА (Европско првенство, жени)

КУЕНКА – БЕНИДОРМ (Шпанија Асобал)

ДОБЕЛЕС ТЕНАКС – СТ. ПЕТЕРСБУРГ (Европски куп)

ПАРНАСОС СТРОВОЛУ – БАЈА МАРЕ (Европски куп)

16:15ч

УМАГ – СПАЧВА (Хрватска, Премиер лига)

ЉУБЉАНА – ЦЕЛЈЕ (Словенија 1)

17:00ч

МОРАЦО КАЊАС – БАРСЕЛОНА (Шпанија Асобал)

НОВЕ ВЕСЕЛИ – ФРИДЕК МИСТЕК (Чешка Екстра лига)

БЕСА ФАМГАС – БОРАЦ (Европски куп)

17:30ч

НИМ – СТ. РАФАЕЛ (Франција 1)

ПАРТИЗАН – ДИНАМО ПАНЧЕВО (Србија Супер лига)

18:00ч

УР. ЛОКА – Ј. ОРМОЖ (Словенија 1)

СПАРТАК ВОЈПУТ – ПРОЛЕТЕР (Србија Супер лига)

АЛПЛА ХАРД – ГРАЦ (Австрија 1)

ЈИЦИН – МАЛОМЕРИЦЕ (Чешка Екстра лига)

КОПРИВНИЦЕ – ПЛЗЕН (Чешка Екстра лига)

ГОРЕЊЕ – РИХИМАЕН КОКС (Европски куп)

МАДЕИРА – МАЈА ИСМАИ (Португалија 1)

18:15ч

ХРВАТСКА – НОРВЕШКА (Европско првенство, жени)

18:30ч

ИЗОЛА – КОПЕР (Словенија 1)

АДЕМАР – АТЛ. ВАЉАДОЛИД (Шпанија Асобал)

ПУЕНТЕ ХЕНИЛ – ЦИСНЕ (Шпанија Асобал)

ПУЕРТО САГУНТО – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија Асобал)

19:00ч

ДОБОВА – ТРИМО ТРЕБЊЕ (Словенија 1)

СЛОВАН – КРКА (Словенија 1)

НОВИ ПАЗАР – ЖЕЛЕЗНИЧАР (Србија Супер лига)

РУДАР КОСТОЛАЦ – МЕТАЛОПЛАСТИКА (Србија Супер лига)

ШАМОТ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија Супер лига)

АНАИТАСУНА – НАВА (Шпанија Асобал)

ВИЉА ДЕ АРАНДА – СИНФИН (Шпанија Асобал)

19:30ч

ОБИЛИЌ – РАДНИЧКИ (Србија Супер лига)

20:30ч

ЕРЛАНГЕН – ХАНОВЕР (Германија, Бундес лига 2)

ЛУДВИГСХАФЕН – ФУКСЕ БЕРЛИН (Германија, Бундес лига 2).