ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Сениорите на прв тест со Црна Гора, кадетите ќе се соочат со Австрија

Денеска во центарот на вниманието на македонската јавност ќе биде првиот пријателски натпревар на Македонија пред настапот на Светското првенство.

Ривал на избраниците на Кире Лазаров ќе биде селекцијата на Црна Гора, со која ќе играат денеска од 17:00 часот во Маврово.

Кадетската селекција на Македонија денеска со меч од 16:00 часот против Австрија го започнува настапот на „Шпаркасе Купот“, на кој ќе играме уште против Германија и Холандија во групната фаза.

Покрај овие натпревари, денеска ќе се игра кај мажите и дамите во шампионатите на Германија и Шведска, а ќе биде одигран и последниот меч на македонските терени за оваа полусезона во прволигашката конкуренција меѓу Шампион и Јехона.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

17:00 МАКЕДОНИЈА – ЦРНА ГОРА (ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР)

16:00 МАКЕДОНИЈА – АВСТРИЈА (ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР)

19:30 ШАМПИОН – ЈЕЕХОНА (МАКЕДОНИЈА

19:05 ЕРЛАНГЕН – ШТУТГАРТ (ГЕРМАНИЈА)

19:05 ФЛЕНСБУРГ – ВЕЦЛАР (ГЕРМАНИЈА)

19:05 ФУКСЕ БЕРЛИН – ЛАЈПЦИГ (ГЕРМАНИЈА)

19:05 ГУМЕРСБАХ – ХАМБУРГ (ГЕРМАНИЈА)

19:05 ХАНОВЕР – БЕРГИШЕР (ГЕРМАНИЈА)

19:00 БОЛМБЕРГ – ЛЕВЕРКУЗЕН (ГЕРМАНИЈА)

19:30 БАД ВИЛДУНГЕН – ХАЛЕ НОЈШТАТ (ГЕРМАНИЈА)

19:30 МЕЦИНГЕН – БУКСТЕХУДЕ (ГЕРМАНИЈА)

18:00 ХЕЛСИНГБОРГ – РЕДБЕРГСЛИДС (ШВЕДСКА)

19:00 МАЛМЕ – ЛУГИ (ШВЕДСКА)

19:00 СКОВДЕ – АРАНАС (ШВЕДСКА)

20:00 АЛИНГСАС – ХАЛБИ (ШВЕДСКА)

19:00 ХАЛБИ – СКУРУ (ШВЕДСКА)