ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Почнува Африканското првенство и борбата за Мундијалот

Денеска во Египет започнува Африканското првенство на кое ќе учествуваат 14 репрезентации поделени во четири групи.

Голем фаворит за титулата е домаќинот, но не смеат да се потценат ниту Тунис, Алжир, Мароко, Зеленортските Острови…

Селекциите од прво до петто место ќе обезбедат пласман на Мундијалот во Полска и Шведска во 2023 година.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

10:00 АЛЖИР – КЕНИЈА (АФРИКАНСКО ПРВЕНСТВО)

10:00 АНГОЛА – ЗАМБИЈА (АФРИКАНСКО ПРВЕНСТВО)

12:30 ГАБОН – ГВИНЕЈА (АФРИКАНСКО ПРВЕНСТВО)

12:30 ТУНИС – НИГЕРИЈА (АФРИКАНСКО ПРВЕНСТВО)

15:00 КОНГО – СЕНЕГАЛ (АФРИКАНСКО ПРВЕНСТВО)

20:00 ЕГИПЕТ – КАМЕРУН (АФРИКАНСКО ПРВЕНСТВО)