Денеска на терените: Двојна програма – Македонија против Исланд, Вардар против Мотор

Во изборот за денешни натпревари се наоѓаат женската сениорска репрезентација на Македонија и машкиот тим на Вардар.

За ракометарките денеска е важен ден бидејќи го играат првиот дуел од квалификациите за бараж за СП во 2021 година. Со почеток во 17 часот во салата во СЦ „Борис Трајковски“ се игра натпреварот против Исланд на кој ќе се види формата на репрезентативките пред дуелите против Литванија и Исланд.

Од 20:15 часот во салата во СЦ „Јане Сандански“, пак, ќе играат ракометарите на Вардар кои ќе се соочат со Мотор во рамки на СЕХА лигата. Тие ќе имаат нов силен двобој на кој се очекува да го поправат впечатокот оставен на средбата против Нексе во средата.

Денеска стартуваат и дуелите од квалификациите за Олимписките игри во женска конкуренција.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

16:00ч

СТРУГА – МЕТАЛУРГ (Супер машка лига, плеј-оф)

ФАРСКИ ОСТРОВИ – БЕЛОРУСИЈА (Квалификации за СП, жени)

17:00ч

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД (Квалификации за СП, жени)

СЛОВАЧКА – УКРАИНА (Квалификации за СП, жени)

КАЗАХСТАН – УНГАРИЈА (Квалификации за ОИ, жени)

18:00ч

САВЕХОФ – ГУИФ (Шведска 1, плеј-оф)

18:10ч

КОСОВО – АВСТРИЈА (Квалификации за СП, жени)

19:00ч

ТРИМО ТРЕБЊЕ – РД ИЗОЛА (Словенија 1)

ЛИТВАНИЈА – ГРЦИЈА (Квалификации за СП, жени)

19:15ч

ГВАРДИЈА ОПОЛЕ – СТАР МИЛЕЦ (Полска Супер лига)

19:30ч

ИЗРАЕЛ – ЛУКСЕМБУРГ (Квалификации за СП, жени)

ПОНТО – БИЛЕР (Франција 2)

НОРВЕШКА – ЦРНА ГОРА (Квалификации за ОИ, жени)

20:00ч

ДАНКЕРК – МОНПЕЛЈЕ (Франција 1)

БОА ХОРА – ПОРТО (Португалија 1)

РУСИЈА – СРБИЈА (Квалификации за ОИ, жени)

20:15ч

ВАРДАР – МОТОР (СЕХА лига)

БЕЗАНСОН – СТРАЗБУРГ (Франција 2)

20:30ч

МАСИ ЕСОН – ВАЛЕНС (Франција 2)

НАНСИ – САРЕБУРГ (Франција 2)

21:00ч

ШПАНИЈА – ШВЕДСКА (Квалификации за ОИ, жени)