Двајца „лавови“ го победија коронавирусот!

Двајца од седумте ракометари на Рајн Некар Левен заразени со коронавирусот, веќе се излечени.

Станува збор за шпанскиот ветеран Гедеон Гвардиола и за голманот Микаел Апелгрен, кои сепак ќе го продолжат карантинот во своите домови.

„Прво што направив – си поиграв со децата. Сега имам многу енергија бидејќи многу време не тренирав“, вели Гвардиола.

Покрај него и шведскиот голман веќе тренира на својот балкон.

„Се враќам во добра форма повторно. Го победив коронавирусот“, изјави Апелгрен, кој на интересен начин во маска на диносаурус објави дека е позитивен на овој вирус.

Покрај нив двајца од Рајн Некар позитивни беа и тренерот Швалб, како и Мадс Менса Ларсен, Јеспер Нилсен, Патрик Грецки и Тим Хенц.