Ги објавија рекордерите за 2021 година, крилото на Кил одигра 86 натпревари

Минатата година беше доста напорна на ракометен план бидејќи покрај редовните активности, Мундијалот, европските купови, домашните првенства… имаше и Олимписки игри па ракометарите и ракометарките имаа голем број на натпревари, а познати се и рекордерите.

Левото крило на Данска и на тимот на Кил, Магнус Ландин, е број 1 со дури 86 средби. Тој речиси секој четврти ден имаше натпревар и се најде на листата пред другите.

Во топ 10 се играчи кои настапуваат во клубови што се во Лигата на шампионите и играат за репрезентации кои летото играа во Токио и имаа главен збор исто како и на Мундијалот минатиот јануари во Египет.

ИГРАЧИ СО НАЈМНОГУ НАТПРЕВАРИ ВО 2021

ТОП 10

86 – Магнус Ландин (Кил, Данска)

84 – Феликс Клар (Алборг, Шведска)

84 – Харалд Рајнкинд (Кил, Норвешка)

81 – Гонзало Перез де Варгас (Барселона)

80 – Лукас Сандел (Алборг, Шведска)

80 – Лудовик Фабрегас (Барселона, Франција)

80 – Кевин Мелер (Барселона/Флензбург, Данска)

80 – Никлас Ландин (Кил, Данска)

79 – Хенрик Мелгард (Алборг, Данска)

78 – Дика Мем (Барселона, Франција)