Германија и со преполовен состав пресилна за Полска

Репрезентациите на Германија и Полска во директен дуел се бореа за освојување на првото место во групата Д и пласман во следната фаза со два бода. Иако без голем број играчи кои играа на претходните дуели Германија славеше победа од 30:23.

Германија во најголемот дел од натпреварот го диктираше резултатот, а само почетните минути беше израмнето. После 5:5, Штајнерт двапати погоди и еднаш Гола за прво поголемо водство на Германците. Но Полска не дозволи противникот на се одлепи и постјано беше на минус еден или два.

Во завршните моменти од првото полувреме Германија успеа да ја врати највисоката предност од три гола и со такво водство замина на паузата. После одиграни 30 минути избраниците на Гисласон имаа 15:12.

И во продолжението на мечот отсутвото на голем број германски репрезентативци не се забележуваше. Во второто полувреме играа многу сигурно и го чуваа водството без проблеми. Во 44. минута веќе беше 21:15 а до крај рутински одиграа за победа и прво место во групата.

Најефикасен во тимот на Германија беше Штајнерт со девет гола, додека стелец на шест погодоци беше Гола. Во составот на Полска, Морито постигна седум гола, а Сичко шест. И покрај овој пораз Полска обезбеди пласман во главната рунда.

18 јануари 2022
23 - 30
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
18 јануари 2022 19:56 EURO22 D 2021/2022 18.01.2022 60'

Место

„ОНДРЕЈ НЕПЕЛА“ БРАТИСЛАВА

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПОЛСКА1223Пораз
ГЕРМАНИЈА1530Победа

ПОЛСКА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Матеуш Корнецкиголман00
3Михал Дашекдесно крило05
4Пјотр Једрашчукцентрален бек00
5Михал Олејничакцентрален бек11
6Кжиштоф Комаржевскидесно крило00
8Бартоломеј Биспивот10
9Симон Сичколев бек16
12Пјотр Пјетрашиклев бек11
18Мелвин Бекманлев бек00
20Мациј Пилитовскицентрален бек00
21Камил Шипжакпивот02
23Аркадиуш Моритодесен бек07
26Пжемислав Крајевскилево крило01
30Рафал Пжибилскидесен бек10
40Матеуш Зембжицкиголман00
44Николај Чаплинскилево крило00
 Вкупно 523

ГЕРМАНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јоханес Битерголман00
4Јоханес Голапивот16
7Патрик Винцекпивот21
10Фабијан Видецентрален бек00
11Себастијан Хејманлев бек10
17Лукас Цербедесно крило03
18Јулијан Кестерцентрален бек06
19Џибрил Омар Мбенгудесен бек10
20Филип Веберлев бек04
30Себастијан Фирнхаберцентрален бек00
34Руне Дамкелево крило01
40Симон Ернстцентрален бек00
44Хриштоф Штајнертдесен бек19
95Пол Друкслев бек00
 Вкупно 630

ЕП 2022, ГРУПА Д – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1СЛОВЕНИЈА33006
2НОРВЕШКА31113
3ПОЛСКА31022
4ФАРСКИ ОСТРОВИ30121