Бутел Скопје со лесни три во Струга за крај на есенскиот дел

Екипата на Бутел Скопје сосема очекувано дојде до победа на гостувањето во Струга каде што го совлада противникот со 31:25.

Во текот на целата средба гостите од Скопје беа во водство и немаа поголеми проблеми за да се изборат за триумф. Немаше потреба премногу да се форсира и квалитетот дојде до израз така што беше прашање само разликата со која ќе се обезбедат трите бода.

На полувреме резултатот беше 15:13 во корист на Бутел, а овие два гола во вториот дел брзо беа зголемени. Бутел Скопје стигна до 23:15 и овие осум погодоци во продолжението само се одржуваа. Како наближуваше крајот така имаше и мало опуштање, но главно немаше проблеми за да се зачува солидната предност за нова победа.

Со ова тимовите на Бутел Скопје и Струга го завршија овој дел од сезоната и сега можат да почнат со плановите за пролетниот дел кога остануваат уште четири кола од регуларниот дел.