Битолчани не запираат: Еурофарм Пелистер 2 го штиклира и Прилеп

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 ја забележаа четвртата победа во петтиот натпревар од Суперлигата, откако славеа и на гостувањето кај незгодниот состав на Прилеп со 24-30.

Битолчани водеа уште од стартот 3-6, но во продолжение прилепчани фатија приклучок и намалија на 9-10.

Сепак избраниците на Горан Кузманоски ги зголемија грешките во нападот и погодија само еднаш до крајот на првиот дел, а примија дури шест, па на пауза се замина со 10-16 за Еурофарм Пелистер 2.

Во вториот дел немаше многу неивесност. Во два наврати домашните намалија на минус пет и тоа беше се од нив. Битолчани рутински ја одржаа позитивата од првото полувреме за конечни 24-30.

Џабе за Прилеп беа 12 гола од капитенот Чантурија, кој не можеше сам против расположените избраници на Александар Јовиќ. Кај Еурофарм Пелистер 2, кој патем играше без Емилијан Ѓорговски, се истакнаа Павле Атанасијевќ со седум гола, како и Кузманоски, Димитриоски и Ѓукиќ со по пет погодоци.

24 - 30
Конечен резултат

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП1024Пораз
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21630Победа

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Александар Тренчевскипивот03
5Лео Дамчевски-00
7Хазеин Рустамовлево крило01
9Христијан Бикоскилево крило00
12Иван Ангелескиголман00
17Хари Павловдесен бек00
18Давор Шокоскилев бек11
19Антонио Бурчевскипивот00
21Стефан Лозаноски-00
23Реваз Чантуријадесно крило012
27Христијан Милошевскилев бек23
28Синиша Павловдесен бек00
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек14
77Зураб Цинцадзеголман00
90Даниел Андоновскилев бек00
 Вкупно 424

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Бобан Ристевскиголман00
3Цветан Кузманоскилево крило05
21Димитар Димитриоскицентрален бек05
8Павле Атанасијевиќцентрален бек17
9Васко Димитровскипивот10
10Христијан Митревскидесен бек00
11Симон Мирчевски-00
13Павле Петровиќдесен бек20
16Благојче Трајкоскиголман00
19Стефан Андоновпивот11
23Стефан Талевскицентрален бек01
33Петар Атанасијевиќлево крило04
44Ненад Белистојановски-01
66Милан Ѓукиќдесно крило05
88Димитриј Блажевскидесен бек00
99Филип Арсеновскипивот11
 Вкупно 630

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120136
2ВАРДАР 196113120136
3БУТЕЛ13100330
4ПРОЛЕТ1380524
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21372423
6ТИКВЕШ 20141370621
7ОХРИД1361619
8МЕТАЛУРГ1360718
9ПРИЛЕП1340912
10СТРУГА1331910
11РАДОВИШ1310123
12СКОПЈЕ 20201300130