Белорусија ќе биде „нагазна мина“ на ЕП, Шевцов го објави списокот

Селекторот на репрезентацијата на Белорусија, Јуриј Шевцов го објави конечниот список на патниците на Европското првенство. Од последниот список од 20 ракометари отпаднаа двајца и на првенстовото ќе одат 18 репрезентативци.

Состав на Белорусија: Вјачеслав Салдаценка (Бакау), Иван Мацкевич (Мешков Брест), Алексеј Кишов (СКА), Андреј Јуринок, Максим Баранов, Никита Ваилупау (Мешков Брест), Иван Брука (СКА), Артем Каралек (Келце), Вјачеслав Бохан (СКА), Јуриј Лукјанчук (Кокс), Вјачеслав Шумак (Мешков Брест), Сергеј Шилович, Николај Алехин, Владислав Кулеш (Келце), Вадим Гајдученко (Сен Рафаел), Борис Пуховски (Мотор Запорожје), Дмитри Никуленков (СКА), Артем Кулак (Мешков Брест). 

Белорусија во групната фаза од Европското првенство ќе се сретне со екипите на Србија, Црна Гора и Хрватска.ија