Аргентина мораше добро да се испоти против Бахреин

Селекцијата на Аргентина ја оствари втората победа во второто коло на Светското првенство во Египет и се пласираше во главната рунда, откако славеше над Бахриен со 24-21.

Се играше гол за гол до 4-4, а потоа јужноамериканскиот ривал ја презема контролата на теренот. Предводени од Пизаро, Аргентинците направија солидна залиха од плус четири. Имаа таква предност во три наврати, но сепак дозволија Бахреин на пауза да замине со поднослива негатива од два погодоци, 12-10.

Во второто полувреме Аргентина стигна до 13-10, но како одминуваше времето така Бахреин се враќаше во игра. Не само што израмни на 15-15, туку потоа со серија од три погодоци поведе со 17-20.

Избраниците на Маноло Каденас не се откажаа по пресвртот на Бахреин и преку Пизаро, Морино и Мартинез израмнија на 20-20 на десетина минути до крајот. Азискиот преставник даде погодок за 20-21 и застана. Се редеа грешките во нападот, а Аргентинците ги казнуваа и на крајот победија со 24-21.

Бахреин ќе има шанса во последното коло со Конго да се бори за последното место во главната рунда.

24 - 21
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
АРГЕНТИНА1224Победа
БАХРЕИН1021Пораз

АРГЕНТИНА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Федерико Гастон Фернандезлево крило04
3Федерико Пизародесен бек16
4Себастијан Симонетцентрален бек03
5Пабло Вајнштајндесен бек01
7Игнасио Пизаролево крило00
8Пабло Симонетлев бек00
9Сантијаго Баретодесно крило02
11Лукас Москарељопивот05
15Гонзало Кару Марселпивот00
18Гиљермо Фишерлев бек00
19Педро Мартинез Камицентрален бек01
20Рамиро Мартинездесно крило01
22Гастон Алберто Мурињопивот01
40Лионел Карлос Мациелголман00
77Николас Бонанолев бек00
87Хуан Мануел Барголман00
 Вкупно 124

БАХРЕИН

# Играч Позиција Исклучување Голови
7Али Мерзалев бек02
9Хасан Алсамахијилево крило11
11Абдула Алилев бек00
14Касим Камбердесно крило01
15Мохамед Абдулрехадесен бек10
18Ахмед Фадулдесно крило13
19Мохамед Мерзапивот02
21Мохамед А. Хусеинголман00
25Касим Ал Шувајкголман00
51Ахмед Алмакабицентрален бек14
66Комаил Махфуддесен бек00
77Јасим Алсалатналев бек10
88Хасан Алфарданпивот00
89Махди Саадлево крило02
93Мохамед Ахмеддесен бек05
99Хусеин Алсајадцентрален бек11
 Вкупно 621

Officials

Судии:
Роберт Шулце -Германија
Тобиас Тониес -Германија
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ДАНСКА63300
2АРГЕНТИНА43201
3БАХРЕИН23102
4КОНГО03003