Анчева даде 14 гола, Астибо немаше проблеми со Кузман Вардар

Ракометарките на Астибо ја забележаа првата победа во новата сезона од Женската лига, откако на домашен терен славеа против Кузман Вардар со убедливи 18 гола разлика, 38-20.

Каков ќе биде исходот од овој натпревар беше јасно уште по првите неколку минути кога Астибо поведе со 6-0. По 7-2, уште една серија на избраничките на Дејан Величков за 13-2 и до крајот само ги броевме головите, најчесто во мрежата на Кузман Вардар.

На пауза се замина со плус 13 за штипјанки, 19-6. Вториот дел беше само формалност, поставите се измешаа на теренот, но тоа не донесе ништо ново во поглед на резултат и Астибо без проблем ги запиша бодовите.

Најдобри стрелци во победничкиот состав беа Марија Анчева со 14 и Викторија Ананиев со осум гола, додека одлична беше и Ангела Петрушева на голот. Кај Кузман Вардар се истакна Елеонора Додевска со пет погодоци.