Анчева даде 13 гола, Астибо во вториот дел ја реши Деспина

Тимот на Астибо предводен од Марија Анчева славеше триумф во Женската лига, откако на домашен терен беше подобар од Деспина Прилеп со 26-21. Гостинките парираа во првиот дел, но штипјанки во второто полувреме го скршија нивниот отпор.

Деспина водеше со 5-4, но Анчева со три гола по ред донесе 7-5 за Астибо. До крајот на првите триесет минути, домаќинките водеа со два или три гола предност, а на пауза се замина со 11-9.

Клучниот период се случи при резултат 18-16 за Астибо. Тогаш ракометарките на Деспина погрешија во неколку наврати, беа казнети со голови во својата мрежа и штипјанки веќе имаат пет плус, 21-16.

Во финишот поради три исклучувања црвен картон доби Маја Ристеска од Деспина, а предноста од пет гола домаќинките само рутински ја одржаа до самиот крај и бодовите останаа во Штип.

Најдобар стрелец во победничкиот тим беше Марија Анчева со 13 гола, а пет постигна Викторија Ананиева, додека голманката Ангела Петрушева запре 13 удари. Во составот на Деспина се истакна Михаела Петреска со девет погодоци.