Шпанија едвај до триумф над Ангола, Унгарките убедливи против Словенија

Денеска продолжија пријателските натпревари на селекциите што се подготвуваат за настап на Олимписките игри.

Шпанија едвај славеше над Ангола со 22-21, иако беше во негатива од 21-20 на пет минути до крајот на мечот.

Сепак капитенот Лара Гонзалез се потруди да не има изненадување на овој натпревар и селекцијата на Амброш Мартин да слави.

Унгарија немаше проблеми и ја победи селекцијата на Словенија на гостински терен убедливо со десет гола разлика, 31-21.