Кил дома игра слабо, ама „растура“ во ЛШ -вторпат го победи ПСЖ

За разлика од домашното првенство во Германија каде не му оди баш најдобро, поранешниот повеќекратен европски првак Кил сосема добро игра во групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите каде по 9 коло е нов лидер. По триумфот над ПСЖ, 26-24 сега „зебрите“ имаат 13 бода и го прексокнаа Алборг. Триумфот на домашен терен против ПСЖ беше втор сезонава за тимот на Филип Јиха и Виктор Силаѓи.

За разлика од Кил кој е лидер, тимот на ПСЖ е на 5. место со 9 бода, исто колку и ПИК Сегед, а еден повеќе од Загреб. Во последното коло за годинава ПСЖ гостува кај Алборг, и можно е дури на падне и на седмото место, доколку Загреб и ПИК Сегед победат или освојат бодови на нивните натпревари.

Дури во последните неколку минути Кил ја обезбеди победата. А имаше предност од 15-10 на полувреме, и изгледаше дека ќе биде само уште еден „лесен тренинг“. Во првото полувреме Кил имаше 15 гола од 26 упатени топки, а ПСЖ само 10 од 29 упатени топки. Французите имаа осум повеќе неискористени напади.

Но, само што почна второт ополувреме ПСЖ покажа друго лице, и брзо израмни а во 40 минута и првпат поведе, 19-18. Пресвртот на „светците“ траеше само десетина минути кога се играше гол за гол. Во 52 минута последне пат беше израмнет резултатот, 23-23, па имаше пет минути бе зниту едне тим да реализира напад.

Потоа Билик и Дамке, двапати погодина за водство 25-23 во 58 минута. Французите пак не реализираа, и Гурбиндо на 23 секунди до крај стави „точка“ со голот за водство 26-23. Пранди само намали на 26-24.

Тешко беше да се совладаат голманите на двете екипи. Самир Беланхцене имаше 17 одбрани, а Томаш Мрква три. На спротивната страна Андреас Паличка одбрани 15 топки. Никлас Екберг беше најефикасен кај Кил со 5 гола, а кај ПСЖ еден повеќе даде Метју Гребил.