Јовиќ: Ќе направиме сè да се прикажеме во најдобро светло против ПСЖ

Македонскиот шампион Еурофарм Пелистер го очекува натпреварот од четвртото коло во Лигата на шампионите против ПСЖ.

Тренерот Александар Јовиќ вели дека неговиот тим ќе се обиде да наметне своја игра каков што беше случајот со Кил.

„Играме против екстра-квалитетна екипа, нè чека тежок натпревар и одлична можност за промоција за клубот и градот. Ќе направиме сè да се прикажеме во најдобро светло. Играме против екипа која редовно игра на Ф4 на Лигата на шампионите. ПСЖ преферира брза игра, имаат одлилна транзиција, но ние ќе се обидеме да наметнеме наша игра. Како што игравме и против Кил, ќе пробаме да ги сведеме на што е можно помалку голови. Нè радува што евидентно растеме и ова е одлична можност тоа да го потврдиме. Тренираме во полн состав, Тајник се враќа во тимот и мотивирани сме за дуелот в четврток“, вели Јовиќ.

Натпреварот меѓу ПСЖ и Еурофарм Пелистер се игра во Париз в четврток со почеток во 20:45 часот.

ПозЕкипаНПРЛБ
1КИЛ14102232
2АЛБОРГ1483327
3ПСЖ ХЕНДБОЛ1481525
4КЕЛЦЕ1464422
5ППД ЗАГРЕБ1462620
6ПИК СЕГЕД1461719
7КОЛСТАД1451816
8ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1400140