Европски Лиги

Кањас му понуди нов договор на 41-годишниот ветеран од Црна Гора

Екипата која се натпреварува во Асобал лигата, Кањас одлучи да го заврши ракометарот од Црна Гора кој има 41 година, Ален Муратовиќ. Клубот му додели нов договор и тој ќе одигра уште една сезона за...

Коронавирусот е уште тука, но во Рајн Некар ги пуштија влезниците за следната сезона

Иако оваа сезона речиси во сите земји мораше да заврши по административен пат поради коронавирусот, а за новата уште не е сигурно како ќе стартува и што ќе се случува, сепак, некои клубови веќе...

Освои шест трофеи со Барселона во првата сезона, го сака и седмиот

Хрватскиот репрезентативец Лука Циндриќ освои шест трофеи со Барселона во првата сезона во каталонскиот клуб. Следен трофеј на кој се надева е пехарот од Лигата на шампионите кој во 2017 година го подигна со...
video

Проектилот на Лазаров преку „жив ѕид“ – номиниран за најубав погодок во Франција (ВИДЕО)

Во Франција заврши првенството пред две седмици, а ПСЖ предводен од Раул Гонзалес беше прогласен за шампион. Нант и Кире Лазаров беа на второто место и многу веројатно догодина ќе играат во Лигата на шампионите. Медиа...

И на 41 година продолжува да брани

Искусната голманка и капитен на репрезентациајта на Шпанија, Силвија Наваро која има 41 година и по крајот на ова сезона нема да стави крај на својата кариера. Таа го продолжи договорот со својојт клуб...

Поранешен европски шампион продава билети за виртуелен натпревар

Финансиската криза предизвикана од коронавирусот им направи многу проблеми на клубовите ширум Европа. Раководствата на многу клубови бараат оригинални решенија како да му помогнат на својот клуб. Европскиот шампион од 2013 година, Хамбург кој сезонава...

Јована Мицевска имаше одлична сезона во Франција – собра 133 одбрани на 13 натпревари!

Македонската репрезентативна голманка, Јована Мицевска, ја заврши својата втора сезона во Франција по заминувањето од ЖРК Вардар. Мицевска, која настапува за првиот и за вториот тим на Ница предводена од македонскиот стратег Марјан Колев, остави...

Костадин Петров заминува од Гвадалахара

Македонскиот интернационалец Костадин Петров нема да го продолжи својот престој во тимот на Гвадалахара. Шпанскиот тим сезонава направи историски успех и го освои седмото место во Асобал лига, што е најдобар пласман во клупската историја,...

Завршниот турнир во Купот на Германија за оваа сезона ќе се игра среде следната!

Раководството на Бундес лигата веќе ги прави плановите за стартот на оваа сезона, откако оваа заврши порано од очекуваното поради коронавирусот. Германците не се откажуваат да се одигра завршниот турнир во Купот, па така решија...

Прекината е Асобал лигата – Барселона е шампион!

Денеска челниците на Ракометната федерација на Шпанија, решија да ги стопираат сите шампионати во двете конкуренции. Титулата во Асобал лигата оди во рацете на каталонскиот гигант Барселона, кој до прекинот имаше пет бодови предност во...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ