Европски Лиги

Жарко Пешевски се израдува на важна победа

Тројца македонски репрезентативци вечерва беа на терените во Бундес лигата. Единствениот кој се израдува на победа беше Жарко Пешевски со Штутгарт кој славеше на гостувањето кај Нордхорн со 29:26. Штутгарт потполно доминираше на овој натпревар...

Барса ќе плати 250 илјади евра за заменикот на Пасквал!

Со трофејот во Лигата на шампионите, заврши 12-годишната ера на Чави Пасквал на тренерската клупа во Барселона. Каталонците уште поодамна го пикираа неговиот наследник, а тоа ќе биде Антонио Карлос Ортега. Тој беше „врзан“ со договор...
video

Гурбиндо и Њокас се збогуваа со Нант – следни станици Вардар и Металург (ФОТО)

По завршниот турнир во Келн, ракометарите на Нант се вратија во Франција и имаа собир со навивачите. Дел од ракометарите се простија од францускиот клуб. Заминуваат Матје Батеј и Сирил Демулен во Трембле, Адриа Фигуерас...

Палмарсон: Прашајте ги во клубот зошто заминувам од Барселона

Првата ѕвезда во репрезентацијата на Исланд, Арон Палмарсон го заврши делот од својата кариера во редовите на Барселона со титула во Келн, а следното поглавје ќе го има во редовите на Алборг, тим против...

Од Бутел во Асобал лигата – Душан Трифковиќ потпиша за Торелавега

Српскиот интернационалец Душан Трифковиќ, кој во пролетниот дел од сезоната ги бранеше боите на Бутел Скопје, од лето ќе има нов клуб. Тој го стави потписот на договорот со составот на Торелавега, тим кој сезонава...

По вардаровата авантура се враќа во Франција – Шеваљевиќ има нов клуб

Капитенот на репрезентацијата на Црна Гора, Васко Шеваљевиќ, по само една полусезона си замина од Вардар. Тој се враќа во Франција и во следните две сезони ќе го носи дресот на тимот што обезбеди место...

По фијаското во Келн, ќе има ремонт во ПСЖ!

Францускиот ПСЖ никако не може да стигне до трофејот во Лигата на шампионите. Ни со Раул Гонзалес на клупата, со Хансен, Карабатиќ, Кристопанс на теренот, претходно ниту со Сагосен, Генсхајмер, Гудјонсен...не успева да се...

Каталонска машинерија – Барса ја заврши сезоната со 60 победи на 60 натпревари!

Новиот европски шампион Барселона оваа сезона одигра дури 62 средби, но две од нив беа заостанати од сезоната 2019/20, па нема да ги сметаме во вкупниот биланс. Каталонците под водство на Чави Пасквал забележаа дури...

Хановер и Кузмановски чекорат кон опстанок во Бундес лигата, ја добија драмата со Ерланген

Ракометарите на Хановер конечно се вратија на победите во Бундес лигата откако во драматичен натпревар беа подобри од Ерланген со еден разлика, 27:26. Избраниците на Карлос Ортега со подобрата игра во второто полувреме ги освоија...

Томовски и Лудвигсхафен испуштија победа во последната секунда против Лајпциг

Двајца македонски интернационалци со своите клубови вечерва беа на терените во Бундес лигата. Мартин Томовски со Лудвигсхафен одигра нерешено со Лајпциг 27:27, додека Филип Миркуловски со Вецлар загуби од Есен со 26:30. Екипата на Томовски...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ