Македонија

Нема ракомет во Македонија ниту во мај: РФМ ги одложи сите лиги на неодредено...

Проценките на македонските епидемиолози е дека заразата со коронавирусот во Македонија ќе го има својот врв за околу еден месец од сега, кон крајот на април. Министерот за здравство Венко Филипче ја потврди таа информација...

За да останат во форма: Судиите добија од ИХФ програма за работа и исхрана

Кога не работат спортските објекти и нема можност активно да се одржува формата спортистите се снаоѓаат и вежбаат во домашни услови, се разбира колку се може. Речиси сите сериозни клубови им доставиле програма на...

По примерот на ИХФ и ЕХФ и РФМ со работа од дома

Вработените во Ракометната федерација на Македонија ги почитуваат препораките и во моментов обврските ги извршуваат од дома. Со оглед на тоа што во моментов сите лиги се во пауза и не се одвиваат натпревари, активностите...

Државата ќе обезбеди плата за спортистите во април и мај!

Поради економската криза што ќе се почувствува откако ќе заврши ширењето на коронавирусот, Владата на Република Македонија предложи сите спортисти и спортски работници вработени во клубовите, да добијат по една минимална плата за месеците...

Салите во Македонија ќе „станат“ болници ако бројката на заразени биде многу голема!

На денешната редовна прес-конференција на Министерот за здравство, Венко Филипче, беше објавено дека е разгледувана можноста и спортските сали да бидат импровизирани болници за пациенти заразени со коронавирусот кои имаат поелска слика. Таков беше примерот...

По Вардар, СЕХА го казни и Еурофарм Пелистер! (ФОТО)

Откако шампионот Вардар беше казнет три пати во регуларниот дел од сезонатa, СЕХА лига го казни и вториот македонски претставник во оваа конкуренција, Еурофарм Пелистер. Битолчани кои беа елиминирани од хрватскиот Нексе Нашице во осминафиналето...

Последниот патник со авион: Тренчевски се врати дома и влезе во самоизолација

Коронавирусот со брзина на светлината се шири насекаде низ светот, а исклучок не е ниту Македонија, во која до денеска до 10:00 часот има 67 заболени. Владата донесе одлука аеродромот во Скопје да биде затворен...

Хероите од соседството: Михаела Капсарева, судија на терен – медицинска сестра во сала

Коронавирусот се шири со брзина на светлината низ целиот свет, а препораките од властите се најголемиот дел од времето да го поминувате дома и да избегнувате контакти со луѓе. Ракометните симпатизери, навивачи, ракометарите и...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ