Македонија

Легендарниот македонски голман е уверен: Еурофарм Пелистер може да се врати на старите патеки

Екипата на Еурофарм Пелистер во текот на паузата работеше максимално на засилување на своите редови, а покрај тоа што успеа да го засили играчкиот кадар истото го направи и во стручниот штаб ангажирајќи познати...

Охрид договори пикер – доаѓа српски двометраш!

Тимот на Охрид покрај интернационалците од Црна Гора и Хрватска, ќе има и еден од Србија за следната сезона. Станува збор за кружниот напаѓа Игор Чагаљ (201 цм,117 кг) кој доаѓа од редовите на сехалигашот...

Охрид нема да се пријави за учество во Лигата на Европа!

Покрај Металург, Еурофарм Пелистер и Бутел Скопје, Македонија можеше да има уште еден или два претставника во Лигата на Европа. Но откако стана јасно дека Пролет нема да се пријави, за истиот чекор се реши...

Карачиќ, Миклер, Абутовиќ, Ненадиќ, Мораес….сите му го честитаа трансферот на Вујин во Вардар (ФОТО)

Некогашниот бомбардер на Синтелон, Дунафер, Веспрем, Кил и Спортинг Лисабон - Марко Вујин во следните две години ќе биде ракометар на Вардар. Европскиот првак го официјализираше трансферот на социјалните мрежи, а потоа и Вујин се...

Во последната сезона во кариерата, Лазаров почнува против Иври

Екипата на Нант, за која настапува капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров во првото коло од новата сезона ќе се соочи со тимот на Иври. Ждрепкта го донесе овој противник, а на првата средба...

Вардарци сезонава ќе бидат најмалку 33 часа во воздух

Европскиот првак Вардар ќе игра во групата А во новата сезона од Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ може да бидат задоволни од ривалите кои ги добија, но не можат да бидат задоволни што ќе патуваат...

Вардарци и понатаму се најпопуларни, Дибиров број 1 во СЕХА според фановите (ФОТО)

Ракометарите на Вардар и понатаму имаат голема популарност кај фановите особено оние во СЕХА лигата што е доказ и гласањето на социјалните мрежи. Во една анкета направена од страна на СЕХА лигата на Фејсбук, Тимур...

Македонија со три или четири екипи во Лигата на Европа, Пролет се повлече

Новиот формат од Европските купови и високиот рејтинг на Македонија донесоа три места во новоформираната Лига на Европа каде еден тим би требало да игра директно во групната фаза. Македонија има три места во...

Охриѓани одлучија, стартуваат од 27 јули

Ракометарите на Охрид имаат само уште малку време за одмор бидејќи за краток период ќе треба да ги стартуваат „моторите“ и да почнат со подготовките за новата сезона. Веќе е познато дека почетокот на тренинзите...

Гедбан се збогува со Вардар: Ми се оствари сонот да играм за голем тим!...

Алжирскиот голман Калифа Гедбан по две сезони си заминува од европскиот шампион Вардар и ќе брани во шпанскиот Адемар Леон. Гедбан освои една титула со „црвено-црните“ во СЕХА лигата и една во Лигата на шампионите. Тој...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ