понеделник, август 15, 2022

ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Прв интернационален предизвик: Бети Петковска се сели на Малта

Кружниот напаѓач на Гевгелија, Бети Петковска, во новата сезона ќе го има првиот интернационален предизвик во кариерата. Петковска ова лето се сели на Малта и во следната сезона ќе игра за тамошниот вицешампион Ла Сале. Тренер...

Започна француската авантура на Кипријановска

Македонската репрезентативка Јована Кипријановска во новата сезона ќе го има првиот интернационален предизвик, откако реши од Куманово да се пресели во Франција. Кипријановска ќе го носи дресот на второлигашот Шамбре Авенуа, клуб, кој има високи...

Митревски и Порто против Бенфика на стартот на Суперкупот

Тимот на Порто, каде што брани македонскиот голман Никола Митревски ќе биде дел од новото издание на Суперкупот на Португалија. Португалскиот шампион во полуфиналето на ова дводневно натпреварување ќе се соочи со актуелниот освојувач на...

Дунареа Браила стартуваше со подготовки, пристигнаа Штериова, Лишчевиќ, Мамиќ…

Амбициозната екипа на Дунареа Браила од Романија означи старт на подготовките за новата натпреварувачка сезона. Во романскиот суперлигаш во новата сезона ќе настапуваат четири ракометарки кои во својата кариера играле во македонскиот шампионат. Станува збор...

Бисера Паскал има нов клуб, се сели во Израел

Поранешната голманка на Куманово, Бисера Паскал, во новата сезона ќе го има третиот интернационален предизвик, откако реши кариерата да ја продолжи во Израел. Паскал потпиша едногодишен договор со израелскиот тим Бнеи Херцлија. Новиот клуб на...

ОФИЦИЈАЛНО: Банцалиски ќе настапува за клуб од Холандија

Како што најави 24Ракомет, средниот бек од Партизан Гевгелија, Ѓорѓе Банцалиски, од следната сезона ќе настапува во Холандија и ќе го има првиот интернационален предизвик во својата кариера. 20 годишниот ракометар од Богданци го...

Македонецот се враќа во Шпанија: Дарко Димитриевски потпиша за Ваљадолид!

Mакедонскиот интернационалец Дарко Димитриевски по само една сезона во Германија, се враќа во Шпанија. Средниот бек потпиша за тимот на Ваљадолид, каде што ќе игра заедно со уште Македонец - Димитар Димитриоски. Димитриевски играше за германскиот...

Поповски против Забже, Чаневски на мегдан на Словењ Градец, Гроздановска оди на Хувента

Денеска во седиштетот на Европската ракометна федерација беа извлечени паровите за првите натпревари во Лигата на Европа и Европскиот Куп во машка и женска конкуренција. Покрај натпреварите на Еурофарм Пелистер 2 и Алпла Хард, за...

Нов предизвик за Македонката: Ливриниќ ќе игра за унгарскиот Сомбатељ

Повремената репрезентативка на Македонија, Елена Ливриниќ, која настапува на позицијата среден бек, во новата сезона ќе има нов интернационален предизвик. Екс ракометарката на Металург ги засили редовите на Сомбатељ од Унгарија. Станува збор за клуб...
video

Кузмановски и соиграчите со триатлон се загреваат за новата сезона (ФОТО)

Повеќето од бундеслигашите уште од пред неколку дена ги стартуваат подготовките за следната сезона. Исклучок не е ниту Хановер, каде што настапува македонскиот репрезентативец Филип Кумановски. Тренерот Кристијан Прокоп уште од стартот наметнува жестоко темпо, па...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ