ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Блесок на Јанеска, турскиот првак падна пред Коњалти!

Тимот на Коњалти, каде што играат двете македонски репрезентативки Ивана Гакидова и Моника Јанеска, ја продолжува трката по титулата во Турција. Коњалти славеше со 33-32 на теренот на актуелниот шампион Кастамону, иако на паузата губеше...

Маџовска и Цвикау обезбедија опстанок во Бундес лигата

Тимот на Цвикау, каде што игра македонската репрезентативка Симона Маџовска, и следната сезона ќе игра во Бундес лигата. Цвикау славеше две победи во бараж средбата против прволигашот Гепинген и го потврди опстанокот во елитната конкуренција. На...

Голем успех за Митков – го внесе Холабрун во австриската елита!

Поранешниот македонски репрезентативец Влатко Митков, кој оваа сезона е тренер-играч на австрискиот Холабрун, го внесе тимот во елитната австриска конкуренција. Холабрун и минатата сезона имаше обезбедно пласман, но реши да настапува во вториот ранг во...

Македонците со Ваљадолид го срушија финалистот на Лигата на Европа!

Тимот на Ваљадолид, каде играат Димитар Димитриоски и Дарко Димитриевски, победнички го заврши настапот за оваа сезона во Асобал лигата. Ваљадолид на домашен терен го победи финалистот од Лигата на Европа, Гранољерс, со 24-23 во...

Митревски и Порто се шампиони на Португалија!

Тимот на Порто петти пат во низа е шампион на Португалија. За македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски ова е трета титула по транферот на Пиринејскиот полуостров. Порто трката ја заврши со победа на незгодното гостување...

Миркуловски и Вецлар обезбедија опстанок во најсилната лига на светот

Тимот на Вецлар, кој е предводен од македонската легенда Филип Миркуловски, а во него настапува и репрезентативецот на Македонија, Филип Кузмановски, на три кола пред крајот обезбеди опстанок во најквалитетното натпреварување на светот. Актуелниот бранител...

Гакидова и Јанеска ефикасни, Коњалти ја продолжува трката за титула со Кастамону

Двете репрезентативки на Македонија, Ивана Гакидова и Моника Јанеска, заедно со екипата на Коњалти беа поразени од Кастамону на првиот дуел од разигрувањето за титулата во шампионатот на Турција. Коњалти немаше многу среќа и загуби...

Чаневски блескаше, Макаби Ришон на чекор до шампионска титула

Тимот на Макаби Ришон Ле Зион, каде што брани Градимир Чаневски, поведе со 2-0 во финалето на израелскиот шампионат. Макаби Ришон на гостински терен славеше против актуелниот шампион Хапоел Ашдод со 26:29 и го дели...

Ѓорѓески брани одлично – се најде во тимот на колото во Унгарија! (ФОТО)

Македонскиот интернационалец Даниел Ѓорѓески, се најде во тимот на колото во унгарскиот шампионат. Неговиот тим Будакалаш славеше на гостувањето кај Ѓенѓеш со 29-27 во последното, 26 коло. Ѓорѓески беше еден од клучните ракометари во триумфот и...

Јована Мицевска се прости од Ница

Македонската репрезентативна голманка Јована Мицевска го одигра последниот натпревар за францускиот тим Ница. Мицевска по пет сезони минати во Франција, ќе има нов предизвик во кариерата и ќе се пресели во Романија. Таа на мечот против...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ