Женска лига

Прилепчанки се главни во Пелагонија: Деспина триумфално против Пелистер

По двата убедливи порази во Челинџ Купот од српскиот Зајечар, ракометарките на Пелистер загубија и во заостанатиот натпревар од Женската лига. Битолчанки беа поразени на гостувањето кај Деспина во Прилеп со 28-25. Домашните ракометарки поведоа...

Стружанка убедлива на свој терен за нови три бода

Ракометарките на Струга дојдоа до нова победа во Женската лига откако во 10. коло беа убедливи против тимот на Кузман Вардар Илинден, а на домашен терен славеа со 30:18. Победата ја обезбедија во првите 30...

Куманово сака две титули и еден Ф4

Ракометарките на Куманово минатата и оваа сезона ги доживуваат наубавите моменти од формирањето на клубот и блескаат на натпреварите на домашна сцена. Тие се во трка по титулата во првенството, а покрај тоа сезонава...

Гевгелија пружи силен отпор, но бодовите ги грабна Вардар

Тимот на Вардар, по поразот во Куманово, се врати на победничките патеки во Женската лига, откако славеше над Гевгелија со 25-27. Иако на полувреме домаќинките водеа со 13-12, а на пет минути до крајот и...

Кумановки без форсирање до бодови во Свети Николе

Екипата која минатата сезона дојде до пехарот од Купот на Македонија, а годинава игра во добра форма и има максимален број на поени се избори за уште една победа овој пат против составот на...

Чаир им се врати на победите – славеше над ЖРК Алушовски

По поразот од Металург на домашен терен, ракометарките на Чаир се вратија на победничките патеки, откако славеа на гостувањето кај Алушовски со 26-32. Домаќинките одржуваа резултатска рамнотежа до 10-10, но Чаир со серија од седум...

Шампионките без грешка со нова убедлива победа

Ракометарките на Металург стигнаа до уште еден триумф во домашното првенство, а овој пат беа сигурни и убедливи на дуелот против Ѓорче Петров со 40:14. Од почетокот на средбата Металург доминираше на овој меч и...

Женска лига: Најдобрите пет чекаат нови победи

Во 10. коло од Женската лига првите пет екипи, кои во досегашниот дел од сезоната покажаа најмногу се фаворити за нови триумфи. Се очекува да нема поголем проблем да се обезбедат нови бодови со...

Симовски: И кога промашувавме, знаевме пак да го одржиме резултатот во наша корист

Куманово и Вардар одиграа интересен натпревар во дербито на колото во женската лига, но победата им припадна кумановки после голема борба. По натпреварот тренерот Симе Симовски имаше свое видување за дуелот против својот поранешен...

Два црвени картони во Чаир – Металург во вториот дел го скрши отпорот на...

Актуелниот шампион Металург ја продолжи серијата без пораз во Женската лига, откако славеше и на гостувањето во Чаир, каде што досега ниеден тим не успеа да победи. Избраничките на Јулијана Дамчевска во вториот дел го...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ