ВЕСТИ

Поранешен играч на Металург ја заврши кариерата на 37 години

Некогашниот десен бек на Металург, Дује Милјак, ја заврши играчката кариера на 37 години. Тој во Скопје настапуваше во сезоната 2010/2011 и не остави којзнае каков впечаток, но потоа имаше солидна кариера и тоа...

Еурофарм Пелистер ги собра великаните – Зарков, Поповски, Николовски… во тимот кој ќе создава...

Поранешната голманска ѕвезда на Пелистер, а потоа и тренер на клубот и претседател, Стефче Стефановски во интервју за 24 Ракомет зборуваше за новиот предизвик кој ќе го има како координатор на младинската школа на...

Пешевски и соиграчите „изолирани“ на планина (ФОТО)

Тимот на Штутгарт, каде што настапува македонскиот репрезентативец Жарко Пешевски, веќе ги почна подготовките за новата сезона. Пешевски и соиграчи се наоѓаат во австрискиот Тирол, на планина во комплексот „Зилертал Арена“. Според фотографиите на социјалните мрежи,...
video

Заедничка вечера во Веспрем: Се собра вардарово друштво – Мораес, Борозан, Манасков, Македа, Шишкарев…(ФОТО)

Ракометарите на Веспрем со заедничка вечера го започнаа собирот пред стартот на новата сезона. Во составот на унгарскиот тим ќе бидат петмина поранешни членови на Вардар - Рожерио Мораес, Дејан Манасков, Вуко Борозан, Хорхе Македа...

Го бараше Металург, но замина на печалба во Катар

Чешкиот репрезентативец Ондреј Здрахала, кој беше ноќна мора за нашите ракометари на дуелите меѓу Македонија и Чешка, во новата сезона ќе игра за катарскиот тим Ал Вакра. Имаше комбинација Здрахала да се пресели во тимот...

Стефановски: Ќе бидам среќен ако за неколку години создадеме 7-8 играчи со европски квалитет

Легендата на македонскиот ракомет и на ракометот во Битола, Стевче Стефановски, од пред извесно време се најде на многу одговорна позиција во тимот на Еурофарм Пелистер. Тој доби задача да ја води и координира...

Нема зима за Келце, донираат и свештеници и поранешни играчи

Екипата на Келце се соочи со големи проблеми околу финансиите за следната сезона, па беше спроведена акција за донирање и пополнување на финансиската конструкција за шампионатот којшто следува. За таа цел се јавија и...

Навивачи ги посетија миленичките во тренинг камп и ги изненадија

Шампионот на Романија, Рамницу Влчеа се наоѓа на подготовки за новата сезона, а ракометарките беа изненадени од страна на навивачите кои ги посетија за време на тренинзите. Неколку членови на навивачката група се појавија на...

Поради тест по хемија стана ракометар, а сега ќе игра во Лигата на шампионите

Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Владимир Врањеш од наредната сезона ќе настапува во екипата на Мешков Брест. Пикерот од Татабања пристигнува во шампионот на Белорусија. Врањеш во интервју за официјалниот сајт на неговиот нов клуб...
video

Беше меѓу најдобрите ракометари во светот, а сега е уличен забавувач! (ВИДЕО)

Олафур Стефансон е еден од најдобрите играчи од минатото не само во Исланд, туку и во светот, но после завршувањето на кариерата тој не продолжи во ракометот. Стефаносон во неговата кариера има настапувано во екипи...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ