Драма покрај езерото: Пролет ита кон Европа, го собра цел плен од Охрид!

Ракометарите на Охрид останаа надвор од трката за место во европските купови, откако на домашен терен загубија од составот на Пролет во драматичен натпревар со 21-22.

Гостите отворија со предност 0-2, со головите на Димов и Потиќ, но охриѓани набрзина возвратија и до финишот на полувремето се играше гол за гол. Тогаш избраниците на Раде Стојановиќ со три гола за помалку од две минути ја направија највисоката предност.

Блажески од пенал и капитенот Андоновски на два пати го најдоа патот до мрежата на Ангелов, па Охрид на пауза замина со плус три, 11-8.

На стартото на второто полувреме, Охрид стигна до плус четири, 13-9, но колку што тешко домашните ја стекнаа оваа залиха, толку лесно ја загубија. Гостите од Скопје преку Палевски, Пецаковски и Џонов стрелаа во домашниот гол и намалија на 13-12.

Охриѓани водеа со 17-14, но повторно затаија во нападот и немаа многу инвентивност, па Пролет ги казни сите грешки и на седум минути до крајот беше 17-17. Гостите не само што израмнија, туку и поведоа со 17-20 и ги оддалечија домашните од борбата барем за бод.

Намали Охрид набрзина на 19-20, а имаше да се игра уште минута и пол. Андоновски погоди од една безизлезна ситуација, а Манасков возврати на спротивната страна. Пролет направи грешка и Николов погоди за реми. Сепак за полн плен на гостите од ова тешко гостување се погрижи капитенот Ласко Андоновски со голот на пет секунди до крајот.