Димитриоски и Јагуриновски дадоа 27 гола, Вардар преку Текстилец до четвртфиналето на Купот

Вардар е првиот тим што обезбеди место во четвртфиналето на Купот на Македонија, откако во Скопје го победи прволигашот од Штип, Текстилец со убедливи 47-11.

Стратегот Стевче Алушовски за овој дуел не сметаше на Дибиров, Чупиќ, Георгиевски, Ристовски, Јотиќ, Валчак, Стоилов, Мишевски, а шанса добија оние со помала минутажа.

По првиот дел беше 22-5 и беше јасно дека до крајот само ќе се бројат головите, а во второто полувреме уште повеќе нагазија вардарци до конечните плус 36 разлика.

Најдобри стрелци во „црвено-црниот“ тим беа Јагуриновски со 14 и Димитриоски со 13 погодоци, како и Карапалевски со десет голови, а кај гостите седум гола даде Васе Петров.