Вечното дерби меѓу тимовите на Вардар и Пелистер денеска добива ново издание, па во СЦ „Јане Сандански“ ќе биде доста интересно. Тимот на Еурофарм Пелистер од Битола гостува во желба за нови бодови, а и Вардар е подготвен на свој терен да нападне со сите сили.
Ова ќе биде интересен дуел, па денеска од 17 часот ќе има што да се види на теренот бидејќи е јасно дека победата е императив за двата тима.
Во денешната програма има интересни дуели и меѓу другите пресметки во Супер лигата, а сосема извесно е дека денот ќе биде доста возбудлив. Сепак, и покрај тоа што има голем број на средби главното внимание е за Вардар и Еурофарм Пелистер и се зборува само за тој дуел.
ДЕНЕСКА НА ТЕРEНИТЕ
11:00ч
ПЕРМ – ДИНАМО АСТРАХАН (Русија Супер лига)
12:00ч
АЕРОДРОМ – ЈЕХОНА (Македонија, Прва машка лига, плеј-оф)
БИДАСОА ИРУН – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија, Асобал)
БЈЕРИНГБРО – СОНДЕРЈИСКЕ (Данска 1)
СКЈЕРН – ЕСБЈЕРГ (Данска 1)
13:00ч
КРАНОДАР – ТАГАНРОГ (Русија Супер лига)
13:45ч
КЕЛЦЕ – ММТС КВИЖИН (Полска Супер лига)
14:00ч
ДУНАРЕА БРАИЛА – БАЈА МАРЕ (Лига на Европа, жени)
ЛАДА ТОЉАТИ – ХЕРНИНГ ИКАСТ (Лига на Европа, жени)
ЦСКА МОСКВА – ЧЕЛЈАБИНСК (Русија Супер лига)
15:00ч
МЕТАЛУРГ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 (Македонија, Супер машка лига, плеј-оф)
КИЧЕВО 2020 – ДЕЛЧЕВО ВАРДАР (Македонија, Прва машка лига, плеј-аут)
15:30ч
ШЧЕЦИН – ТАРНОВ (Полска Супер лига)
15:35ч
ВИСЛА ПЛОЦК – ГВАРДИЈА ОПОЛЕ (Полска Супер лига)
16:00ч
АКВА САНТАС – МАЈА ИСМАИ (Португалија 1)
БЕНФИКА – АВАНКА (Португалија 1)
СТАВРОПОЛ – СУНГУЛ (Русија Супер лига)
16:10ч
ГОГ – СКАНДЕРБОРГ (Данска 1)
16:30ч
ПРОЛЕТ 62 – ГРК ОХРИД (Македонија, Супер машка лига, плеј-оф)
МАКЕДОНИЈА ЃП – ПАРТИЗАН (Македонија, Прва машка лига, плеј-аут)
ИШТАД ИФ – ПОЛВА СЕРВИТИ (Европски куп)
БЕЛЕНЕНСЕС – ГАЈА (Португалија 1)
17:00ч
ВАРДАР – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР (Македонија, Супер машка лига, плеј-оф)
КЛ 7 – МЛАДОСТ БОГДАНЦИ (Македонија, Супер машка лига, плеј-аут)
РАДОВИШ – ГРК ТИКВЕШ (Македонија, Супер машка лига, плеј-аут)
ПРИЛЕП – ЈУНИОР КВ (Македонија, Супер машка лига, плеј-аут)
СЕСОН – НАНТ (Франција 1)
СЕСВЕТЕ – НЕКСЕ (Хрватска, Премиер лига, плеј-оф)
СЛОВАН – УР. ЛОКА (Словенија 1)
ЦИСНЕ – ЛА РИОХА (Шпанија, Асобал)
17:30ч
ППД ЗАГРЕБ – ДУБРАВА (Хрватска, Премиер лига, плеј-оф)
18:00ч
ДРАЧЕВО – МЕТАЛУРГ РА (Македонија, Прва машка лига, плеј-оф)
ВАРАЖДИН – ПОРЕЧ (Хрватска, Премиер лига, плеј-оф)
ДУБОЧИЦА – ДИНАМО ПАНЧЕВО (Србија, Супер лига, плеј-оф)
ЦРВЕНКА – ШАМОТ (Србија, Супер лига, плеј-аут)
КИКИНДА – ОБИЛИЌ (Србија, Супер лига, плеј-аут)
ПРОЛЕТЕР – НОВИ ПАЗАР (Србија, Супер лига, плеј-аут)
СПАРТАК – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија, Супер лига, плеј-аут)
БЕНИДОРМ – НАВА (Шпанија, Асобал)
АЛПЛА ХАРД – ФЕРЛАХ (Австрија 1, плеј-оф)
ЗВЕЗДА ЗВЕНИГОРОД – НАНТ (Лига на Европа, жени)
ГОРЕЊЕ – ЗУБРИ (Европски куп)
ВОЈВОДИНА – МОТОР (СЕХА лига)
ЧУРГО – ВЕСПРЕМ ККФТ (Унгарија 1)
18:05ч
ФЛЕНЗБУРГ – КИЛ (Германија, Бундес лига)
ПУЕНТЕ ХЕНИЛ – АНАИТАСУНА (Шпанија, Асобал)
18:30ч
ХРОБРИ ГЛОГОВ – ПЈОТРКОВИЈАН ПЈОТРКОВ (Полска Супер лига)
19:00ч
МОНПЕЛЈЕ – ЛИМОЖ (Франција 1)
ГОРИЦА – ДУБРОВНИК (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)
ЗАМЕТ – ВИНКОВЦИ (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)
ГРАДЕЦ – КОПЕР (Словенија 1)
ИЗОЛА – Ј. ОРМОЖ (Словенија 1)
ВИЉА ДЕ АРАНДА – ХУЕСКА (Шпанија, Асобал)
БАРНБАХ – БРЕГЕНЦ (Австрија 1, плеј-аут)
ВИТОРИЈА – САНЈОАНЕНСЕ (Португалија 1)
19:14ч
БЈЕЛОВАР – УМАГ (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)
19:15ч
АНОРТОЗИС ФАМАГУСТА – БАЈА МАРЕ (Европски куп)
19:30ч
МАРИБОР – ТРИМО ТРЕБЊЕ (Словенија 1)
РАДНИЧКИ – ПАРТИЗАН (Србија, Супер лига, плеј-оф)
ЖЕЛЕЗНИЧАР – МЕТАЛОПЛАСТИКА (Србија, Супер лига, плеј-оф)
СПОРТИНГ – ПОВОА (Португалија 1)
20:00ч
КУЕНКА – ПУЕРТО САГУНТО (Шпанија, Асобал)
20:30ч
ЕРЛАНГЕН – БЕРГИШЕР (Германија, Бундес лига)
ФУКСЕ БЕРЛИН – ЛАЈПЦИГ (Германија, Бундес лига)
РАЈН НЕКАР – МИНДЕН (Германија, Бундес лига)
23:00ч
ХОРТА – БОА ХОРА (Португалија 1)