Во солидно богатиот избор на натпревари кои денеска ќе бидат одиграни низ Европа вниманието оди кон домашна сцена и кон Европското првенство во Данска.
Денеска треба да се одигра натпревар во Кавадарци каде што се очекува да има пресметка за плеј-оф место. На терен ќе се најдат составите на ГРК Тиквеш и Еурофарм Пелистер 2. Бодовите се важни и за двете екипи, па затоа денеска ќе биде доста интересно.
Покрај ова денеска ќе има и пет натпревари на Европското првенство, кое се одржува во Данска.
Со оглед на тоа што вчера дуелот меѓу Србија и Холандија беше одложен поради позитивни случаи на Ковид 19 денеска и овој меч би требало да е на програмата. Затоа планот е да има пет двобои така што ќе биде доста интересно.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
10:00ч
ЧЕЛЈАБИНСК – ТАГАНРОГ (Русија Супер лига)
12:00ч
БАРСЕЛОНА – АДЕМАР (Шпанија Асобал)
БРАГА – МАДЕИРА (Португалија 1)
БЕЛЕНЕНСЕС – СПОРТИНГ (Португалија 1)
БЕНФИКА – ХОРТА (Португалија 1)
12:30ч
АВАНКА – ПОВОА (Португалија 1)
ГАЈА – САНЈОАНЕНСЕ (Португалија 1)
МАЈА ИСМАИ – БОА ХОРА (Португалија 1)
13:00ч
СТ. ПЕТЕРСБУРГ – ЦСКА МОСКВА (Русија Супер лига)
14:00ч
АЛБОРГ – ЛЕМВИГ (Данска 1)
ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ -КРАСНОДАР (Русија Супер лига)
15:00ч
СТРУЖАНКА – ПЕЛИСТЕР (Македонија Супер женска лига)
ХАЛБИ – ВАРБЕРГ (Шведска 1)
МАЛМЕ – ЛУГИ (Шведска 1)
15:30ч
МОРС – ХОЛСТЕБРО (Данска 1)
16:00ч
ПОЛСКА – РОМАНИЈА (Европско првенство, жени)
ГОГ – БЈЕРИНГБРО (Данска 1)
СТАВРОПОЛ – САРАТОВ (Русија Супер лига)
16:15ч
БАЛАТОНФУРЕДИ – ЃИНЃИШ (Унгарија 1)
17:00ч
КРКА – ЉУБЉАНА (Словенија 1)
ТРИМО ТРЕБЊЕ – УР. ЛОКА (Словенија 1)
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – РУДАР КОСТОЛАЦ (Србија Супер лига)
АТЛ. ВАЉАДОЛИД – ГРАЊОЛЕРС (Шпанија Асобал)
18:00ч
ЕКС АН ПРОВАНС – НИМ (Франција 1)
ИВРИ – ТУЛУЗ (Франција 1)
РИБНИЦА – СЛОВАН (Словенија 1)
ЦРВЕНКА – ДИНАМО ПАНЧЕВО (Србија Супер лига)
ВОЈВОДИНА – ПАРТИЗАН (Србија Супер лига)
БЕНИДОРМ – ПУЕНТЕ ХЕНИЛ (Шпанија Асобал)
СИНФИН – ХУЕСКА (Шпанија Асобал)
ЧУРГО – БУДАКАЛАШ (Унгарија 1)
ЕГЕР – ЧЕГЛЕДИ (Унгарија 1)
ТАТАБАЊА – КОМЛО (Унгарија 1)
18:15ч
ЧЕШКА – РУСИЈА (Европско првенство, жени)
ГЕРМАНИЈА – НОРВЕШКА (Европско првенство, жени)
18:30ч
Ј. ОРМОЖ – ГРАДЕЦ (Словенија 1)
19:00ч
ДУБРОВНИК – УМАГ (Хрватска Премиер лига)
ВАРАЖДИН – ГОРИЦА (Хрватска Премиер лига)
ГОРЕЊЕ – РД ИЗОЛА (Словенија 1)
ПРОЛЕТЕР – ДУБОЧИЦА (Србија Супер лига)
БИДАСОА ИРУН – КУЕНКА (Шпанија Асобал)
ЛА РИОХА – АНАИТАСУНА (Шпанија Асобал)
ГРК ТИКВЕШ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 (Македонија Супер машка лига)
19:30ч
КРЕМС – АОН ФИВЕРС (Шпанија Асобал)
20:00ч
ЦИСНЕ – ВИЉА ДЕ АРАНДА (Шпанија Асобал)
ВАЛЕНС – БЕЗАНСОН (Франција 2)
20:30ч
ХОЛАНДИЈА – СРБИЈА (Европско првенство, жени)
ШПАНИЈА – ШВЕДСКА (Европско првенство, жени)
20:45ч
ЕРЛАНГЕН – ЛАЈПЦИГ (Германија, Бундес лига)
ФУКСЕ БЕРЛИН – МЕЛЗУНГЕН (Германија, Бундес лига)
КИЛ – ЛУДВИГСХАФЕН (Германија, Бундес лига)