Ракометарите на Металург денеска одново ќе се најдат на терен, а ќе треба да го одиграат натпреварот од Групата Б од Супер лигата против Младост.
Денеска „металурзите“ се фаворити и тука се очекува победа. Инаку, овој дуел доаѓа веднаш после вчерашната пресметка против Фиверс во Лигата на Европа така што нема можност за одмор.
Натпревар има и Филип Кузмановски во Бундес лигата и тоа против составот на Лемго, додека Кирил Лазаров со Нант има дуел против Трембле од најсилната лига во Франција.
Воедно за денеска е предвиден и дуел од Лигата на шампионите, а со средбата меѓу Целје и ППД Загреб завршува годината во европските купови.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
12:00ч
БУЗАУ – ДОБРОГЕА СУД (Романија 1)
12:45ч
БОТОШАНИ – РЕШИЦА (Романија 1)
14:00ч
АКБУЗАТ – КРАСНОДАР (Русија Супер лига)
14:45ч
ЧСМ ФАГАРАШ – ЧСМ ФОЧАНИ (Романија 1)
15:00ч
ЧЕЛЈАБИНСК – СТАВРОПОЛ (Русија Супер лига)
ДИНАМО АСТРАХАН – ТАГАНРОГ (Русија Супер лига)
15:30ч
ПОТАИСА ТУРДА – БАЈА МАРЕ (Романија 1)
ЦСКА МОСКВА – ЛАДА ТОЉАТИ (Русија Супер лига, жени)
16:00ч
СТАВРОПОЛ – ЗВЕЗДА ЗВЕНИГОРОД (Куп на Русија, жени)
16:45ч
НАНТ – ТРЕМБЛЕ (Франција 1)
17:00ч
ВАРАЖДИН – ДУБРОВНИК (Хрватска Премиер лига)
17:25ч
ДИНАМО БУКУРЕШТ – СТЕАУА (Романија 1)
17:30ч
БАКАУ – ЧСМ БУКУРЕШТ (Романија 1)
СТ. ПЕТЕРСБУРГ – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ (Русија Супер лига)
18:00ч
ФУКСЕ БЕРЛИН – ГЕПИНГЕН (Германија, Бундес лига)
ХАНОВЕР – ЛЕМГО (Германија, Бундес лига)
КИЛ – РАЈН НЕКАР (Германија, Бундес лига)
НОРДХОРН – БАЛИНГЕН (Германија, Бундес лига)
КРКА – КОПЕР (Словенија 1)
ЉУБЉАНА – УР. ЛОКА (Словенија 1)
ХАМБУРГ – ДЕСАУЕР (Германија, Бундес лига 2)
ЦСКА МОСКВА – ПЕРМ (Русија Супер лига)
18:45ч
ЦЕЛЈЕ – ППД ЗАГРЕБ (Лига на шампиони)
19:00ч
АУЕ – ФУРШТЕНФЕЛДБРУК (Германија, Бундес лига 2)
19:14ч
БЈЕЛОВАР – УМАГ (Хрватска Премиер лига)
19:15ч
ФАДИ ВИНТЕРТУР – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН (Швајцарија 1)
19:30ч
БИТИГХАЈМ – РИМПАР (Германија, Бундес лига 2)
ДОРМАГЕН – ЛИБЕК ШВАРТАУ (Германија, Бундес лига 2)
АЈЗЕНАХ – ФЕРНДОРФ (Германија, Бундес лига 2)
ЕЛБФЛОРЕНЦ – ВИЛЕЛМЗАФЕНЕР (Германија, Бундес лига 2)
ХУТЕНБЕРГ – ХАМ ВЕСТФАЛЕН (Германија, Бундес лига 2)
20:00ч
МЕТАЛУРГ – МЛАДОСТ (Македонија, Супер машка лига)
КОНСТАНЦ – ГРОСВАЛШТАТ (Германија, Бундес лига 2)
Н-ЛИБЕК – ЕМСДЕТЕН (Германија, Бундес лига 2)
20:15ч
БЕРГИШЕР – ЕСЕН (Германија, Бундес лига)
20:20ч
ФЕРЛАХ – В. ВИЕНА (Австрија 1)
22:00ч
ПОВОА – ГАЈА (Португалија 1)