Домаќинот на Европското првенство, Данска денеска ќе одигра вежен натпревар со оглед на тоа што против Шпанија нема право на грешка. Домашната селекција едноставно мора да нападне од почеток и да го контролира натпреварот доколку сака да се остане со шанси за полуфинале.
Секој друг резултат за Данска ќе биде поразителен така што е сосема извесно дека денеска домаќините на Европското првенство нема да имаат право на грешка.
Денеска ќе се одиграат и три средби на домашна сцена.
Први на терен се дамите од 14:30 часот. Тоа е дуелот меѓу Пелистер и Гевгелија, кој е претпоследен од есенскиот дел на сезоната.
Потоа ќе се игра натпревар од Групата Б каде уште не е решено ниту едно прашање за пласман во плеј-офот, а играат Бутел Скопје против ГРК Тиквеш.
Последниот натпревар на домашна сцена е меѓу Јуниор Кисела вода и Струга и тоа е натпревар со кој се затвора есенскиот дел во Групата А од Супер машката лига.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
11:00ч
ДИНАМО АСТРАХАН – ЧЕЛЈАБИНСК (Русија Супер лига)
КРАСНОДАР – СУНГУЛ (Русија Супер лига)
12:00ч
ЦСКА МОСКВА – СТАВРОПОЛ (Русија Супер лига)
12:30ч
ТАЛИН – ИШТАД ИФ (Европски куп)
ВИТОРИЈА – ГАЈА (Португалија 1)
13:00ч
АДЈИФ – АЛИСА УФА (Русија 1, Супер лига, жени)
13:30ч
РАЈН НЕКАР – ФЛЕНЗБУРГ (Германија Бундес лига)
ПЕЛИСТЕР – ГЕВГЕЛИЈА (Македонија, Супер женска лига)
15:00ч
ДУКЛА ПРАГА – ПОЛВА СЕРВИТИ (Европски куп)
КРАСНОДАР – ИЗЕВСК (Русија Супер лига, жени0
15:15ч
СТРАЗБУРГ – САРАН (Франција 2)
15:30ч
АРАНАС – МАЛМЕ (Шведска 1)
16:00ч
БАЛИНГЕН – МАГДЕБУРГ (Германија Бундес лига)
ГЕПИНГЕН – БЕРГИШЕР (Германија Бундес лига)
НАНТ – ПСЖ (Франција 1)
БАЈА МАРЕ – ПАРНАСОС СТРОВОЛУ (Европски куп)
РУНАР – НАРБО (Норвешка 1)
ЦИРИХ – БЕРН (Швајцарија 1)
17:00ч
БЕЈКОЗ – АНОРТОЗИС (Европски куп)
17:15ч
ВАРБЕРГ – ХОВДЕ (Шведска 1)
18:00ч
БУТЕЛ СКОПЈЕ – ГРК ТИКВЕШ (Македонија, Супер машка лига)
КИКИНДА – ЦРВЕНКА (Србија Супер лига)
ХУЕСКА – ЛА РИОХА (Шпанија Асобал)
ТАТАБАЊА – ДАБАС (Унгарија 1)
ДРАМЕН – ХАСЛУМ (Норвешка 1)
ЕЛВЕРУМ – БЕКЕЛАГЕТ (Норвешка 1)
ФЈЕЛХАМЕР – САНДЕФЈОРД (Норвешка 1)
ВИКИНГ – ХАЛДЕН (Норвешка 1)
РАЛИНГЕН – ОПСАЛ (Норвешка 1, жени)
18:15ч
ЦРНА ГОРА – ШВЕДСКА (Европско првенство, жени)
19:00ч
ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА – СТРУГА (Македонија, Супер машка лига)
ПОРЕЧ – ДУБРАВА (Хрватска Премиер лига)
20:30ч
ДАНСКА – ШПАНИЈА (Европско првенство, жени)