Во меч со 16 исклучувања, Алкалоид не виде мака со Вардар Неготино

Тимот на Алкалоид ја забележа петтата победа во дебитантската сезона од Суперлигата, откако славеше на гостувањето кај Вардар Неготино со убедливи 39-25. Судиите Андонов и Јовановски поделија дури 16 исклучувања, а имаше и еден црвен картон за домашниот играч Драган Кузманов поради трите казни од по две минути.

Момците на Кире Лазаров уште на стартот поведоа со 6-0 и најавија каков натпревар ќе гледаме до крај. Домашните првиот гол го постигнаа дури по 13 минути игра, а да не беше Ангелов на нивниот гол, разликата ќе беше уште повисока.

Во финишот на полувремето неготинци намалија на минус пет, 13-8, но повторно се грешеше во нападот, а Алкалоид не пропушти да ги казни со лесни погодоци и на пауза да замине со убедливи осум гола разлика, 16-8.

Второто полувреме беше чиста формалност во која двајцата тренери им дадоа шанса за настап на повеќе ракометари, а гостите демонстрираа брза игра и без разлика на убедливото водство, не попуштија во ритамот. На крајот Алкалоид запиша нови три бода со победата од 39-25.

Најдобри стрелци во гостинскиот тим беа Серафимов и Симоноски, а голманскиот двоец Трајкоски и Галевски одбрани 14 удари. Кај Вардар Неготино се истакна Ташев со шест гола, додека голманите Ангелов и Ацев имаа осум одбрани.