Бутел Скопје триумфално против Струга, останува во трка по место во Европа

Ракометарите на Бутел Скопје забележаа убедлива победа на гостувањето кај Струга во 10. коло од плеј-офот во Супер лигата со 20:32 и го задржаа чекорот со Металруг во борба за четвртата позиција на табелата.

После почетното водство на домаќинот од 1:0 и 2:1 гостите ја преземаа контролата и го диктираа резултатот. Следуваа серии од четири, а потоа и од три гола на Бутел Скопје со кои гостите имаа сигурно водство од од 3:8.

До крајот на првото полувреме Бутел играше сигурно во нападите и рутиснки го одржуваше водството. После 30 минути игра беше 9:15 што беше солидна залиха за во вториот дел.

И во продолжението Струга немаше решение за играта на Бутел, гостите лесно реализираа во напад и сигурно одеа кон четвртата победа во плеј-офот. Кон средината на второто полувреме Бутел стигна и до двоцифрена предност и во завршницата одигра доволно за сигурен триумф.

Со овие бодови Бутел Скопје се наоѓа на петата позиција на табелата со 14. бода исто колку и Металург. Во следното коло составот на Кристијан Грчевски гостува кај Вардар, додека Струга ќе се сретне со Еурофарм Пелистер во Битола.